AKTUALNOŚCI
- Strona główna
- Aktualności
Kartka z kalendarza – Ks. Ignacy Życiński
W testamencie z 1976 roku Sofia wymieniła z imienia i nazwiska swojego wybawcę. Ksiądz Ignacy Życiński – to o nim pisała Zisman - od 1930 roku był proboszczem parafii Trójca koło Zawichostu. Pozostał nim do 1948 roku.
23.12.2024Kartka z kalendarza – Filomena i Jakub Świętoń
Abraham Pariser od dłuższego czasu ukrywał się w lesie, a po zmroku zjawiał się w domu Świętoniów. Tam otrzymywał ciepłą strawę, dach nad głową, rozmowę i bezpieczny nocleg.
16.12.2024Kartka z kalendarza – Marianna Świder
„Marianko, dziękuję, mięso mi szkodzi, słonina też, dziękuję, nie będę jadła” – odpowiadała Stasia za każdym razem, kiedy Marianna przygotowywała wieprzowy posiłek. Nie musiało paść więcej słów, żeby Marianna zorientowała się, że zaprosiła pod swój dach Żydówkę. Nie bała się, nigdy nie zwątpiła w konieczność niesienia pomocy.
09.12.2024Kartka z kalendarza – Ks. Józef Gorajek
Danuta Winnik po ucieczce z getta warszawskiego, dotarła wraz z synkiem do Niezabitowa. Pomimo aryjskiego wyglądu, mieszkańcy Nazabitowa szeptali za plecami o ich prawdziwej narodowości, ale strach w tym czasie dotykał każdego. Wszyscy bali się o swoje życie i życie najbliższych. Jednak pozycja księdza Gorajka i szacunek jakim darzyli go mieszkańcy, nie pozwoliły nikomu na zdradę i donos.
02.12.2024Kartka z kalendarza – Anna Wołczuk
Anna Wołczuk, mieszkanka wsi Szypowce w woj. tarnowskim, ukrywała w swoim domu rodzinę Żydowską, małżeństwo z dwójką dzieci. Nie wiadomo czy pomoc Żydom była bezpośrednią przyczyną śmierci Anny czy ukraiński pęd do wymordowania wszystkich Polaków z tej ziemi. Anna nie była jedyną ofiarą.
25.11.2024Kartka z kalendarza – Ks. Antoni Udalski
Ks. Antoni Udalski pełnił posługę w parafii w Wołożynie przez całe międzywojnie. Wraz z wybuchem II wojny światowej nie opuścił swoich wiernych. Pomagał i wspierał, zaś Żydom udzielał fałszywych zaświadczeń dających im świadectwo chrześcijańskiej religii.
18.11.2024Kartka z kalendarza – Apolonia Trębicka i Marian Trębicki
Trębice Górne, w których mieszkało rodzeństwo - Apolonia i Marian Trębiccy, otoczone były gęstymi lasami. Znali je na wylot, bawili się w nich będąc dziećmi, a teraz tę znajomość terenu wykorzystali, by ratować człowieka. Wasyl - Żyd pochodzący z ich wsi, ukrywał się tam od dłuższego czasu. Trębiccy dostarczali mu żywność kilka razy w tygodniu..
11.11.2024Kartka z kalendarza – Jan Tomaszewski
Jan był krawcem, szanowanym we wsi człowiekiem, miał smykałkę do prac manualnych, tych drobnych krawieckich i tych dużych budowlanych. Skonstruowanie kryjówki pod podłogą w stodole nie sprawiło mu żadnego problemu, a przyjęcie ludzi w potrzebie było dla Jana i jego rodziny powinnością względem drugiego człowieka.
04.11.2024Kartka z kalendarza – Andrzej Tabaczyński
12-letni Andrzej, wsiadł do tramwaju przejeżdżającego przez getto z paczką żywnościową w ręku, którą zamierzał dostarczyć swojej ukochanej nauczycielce pani Marii Rosenblat
28.10.2024Kartka z kalendarza – Anna Sokołowska
Anna Sokołowska zaangażowana w akcje pomocy Żydom dostarczała do getta leki i żywność, a w swoim domu ukrywała przez jakiś czas dwie młode Żydówki. Za swoją działalność aresztowana 17 X 1943 r., po przesłuchaniu na Gestapo, osadzona została w więzieniu Montelupich w Krakowie.
21.10.2024