AKTUALNOŚCI
- Strona główna
- Aktualności
Kartka z kalendarza – Maria Dobrucka
Maria miała w rodzinie najlepsze wzorce. Rodzice Marii, Aniela i Andrzej Dobrudzcy znani byli z niesienia pomocy potrzebującym. Ich dom w Czortkowie często bywał azylem dla ukrywających się Żydów. W 1942 r. tuż po likwidacji getta w Czortkowie, drzwi praktycznie się nie zamykały. Pojawili się u Dobrudzkich m.in.: mecenas Margules, pani Gelberowa z córką, księgowy Szor, kupiec Perelmuter i inni.
19.02.2024Kartka z kalendarza – Julia, Stanisław i Franciszek Czerwonkowie
To był ślub, który przykuł uwagę większości mieszkańców wsi. Orszak weselny miał pokaźny ogon ciekawskich, szepczących i plotkujących osób. Siostrzeniec pani Julii żenił się bowiem z Żydówką, zasymilowaną, ale Żydówką. Nie miało znaczenia, że przeszła na wiarę katolicką, że przyjęła chrzest, ani to, że bardzo się kochali.
12.02.2024Kartka z kalendarza – Adam Czajka
Pozostałości szkła z ram okiennych intensywnie uderzały o podłogę tuż obok kołyski 10 miesięcznej Halinki. Jej starsza siostrzyczka, trzyletnia Basia, niewiele jeszcze rozumiała z tej sytuacji, ale instynktownie ukucnęła i schyliła główkę najniżej jak potrafiła, chroniąc ją dodatkowo małymi, dziecięcymi rączkami. Strach, jaki poczuła będzie pamiętała do końca życia.
05.02.2024Kartka z kalendarza – Marianna Cisowska
„Do końca moich dni będę Pani przynosił pieczywo” – za każdym razem, kiedy Marianna odwiedzała targowisko w Opocznie, tymi słowami zwracał się do niej uratowany przez nią Żyd. Jeszcze przed wojną miał piekarnię i dobrze prosperował. Nie znali się wcześniej z Marianną, ale koleje wojny zbliżyły ich na zawsze. Marianna niemal przepłaciła życiem ukrywanie Żydów.
29.01.2024Kartka z kalendarza – ks. Józef Kuczek
Kanonik parafii Mała, pseudonim „Bies”, był kapelanem Armii Krajowej Placówki Dębica. Kiedy 1942 roku objął obowiązki proboszcza, na szeroką skalę rozpoczęła się jego pomoc wszystkim ofiarom terroru niemieckiego, które znalazły się w jego okręgu.
22.01.2024Kartka z kalendarza – Marian Wojciech Bomba
Marian od dziecka był aktywistą i patriotą. W czasie I wojny światowej, od 1916 roku walczył w Legionach. W okopach nabawił się choroby nerek, dlatego uznany został za inwalidę wojennego. Nie stracił jednak animuszu ani chęci do walki o wolność.
15.01.2024Kartka z kalendarza – Franciszek Banaś
- Nie tak powinno wyglądać dzieciństwo – myślał Franciszek Banaś. Jego oczy widziały całe morze okrucieństwa, miał starganą duszę i rozdarte serce. Był funkcjonariuszem polskiej policji w Krakowie i na co dzień był odpowiedzialny za pilnowanie wejścia do getta krakowskiego.
08.01.2024Kartka z kalendarza – ks. Jan Zawrzycki
Pełnił posługę kapłańską w Rymanowie i Krośnie. Czynnie angażował się w działania Armii Krajowej, której był kapelanem. Jeszcze przed wojną miał przyjacielskie relacje z żydowskimi mieszkańcami, dlatego kiedy nastała okupacja niemiecka, wiele żydowskich rodzin zgłosiło się po pomoc do księdza.
25.12.2023Kartka z kalendarza – Tadeusz Wiatr
– Nadchodzą trudne czasy dla Żydów. Jeśli będziesz mnie potrzebowała, nie wahaj się przyjść do mnie – zaproponował Rozalii na odchodne Tadeusz.
18.12.2023Kartka z kalendarza – Józef Wencel
W uszach Józefa brzmiały słowa państwa Kohnów, zaprzyjaźnionych sąsiadów sprzed wojny: „Józek, uratuj naszych synów. W tobie cała nadzieja”.
11.12.2023