AKTUALNOŚCI
- Strona główna
- Aktualności
Kartka z kalendarza – Zofia Jaśkiewicz-Gałecka
Zofia nie znała pana Adlera, ale bez słowa i nie zważając na zagrożenie pozwoliła mieszkać u siebie obojgu. Pod czułą opieką Zofii oboje doczekali szczęśliwie wyzwolenia.
29.04.2024Kartka z kalendarza – Maria i Franciszek Jaroszowie z dziećmi
Mosze, senior rodu i głowa 12 osobowej rodziny zwrócił się o pomoc do Jaroszów, którzy byli gorliwymi katolikami, kierowali się nakazami wiary i humanitaryzmu. Ponad własne bezpieczeństwo przedkładali miłość do bliźniego, dlatego prze dwa lata ukrywali, pomagali i wspierali żydowską rodzinę.
22.04.2024Kartka z kalendarza – Helena Grochowska (z domu Poremba)
Okupanci prowadzili Żydów z pobliskiego getta w Sarnach na egzekucję. Część z przetrzymywanych tam osób poprzedniej nocy zdołała zbiec. Jak się później okazało, jedna z uciekinierek wraz z dzieckiem znalazła schronienie w domu Helenki.
15.04.2024Kartka z kalendarza – Piotr i Józef Gołąb
W czasie wojny bracia Gołąb pomagali Żydom, każdy na swój sposób. Piotr sprzedawał Żydom chleb, zaś Józef ukrywał Żydów w zabudowaniach gospodarczych.
08.04.2024Kartka z kalendarza – Rodzina Gorzelaków
W krótkim czasie cała czteroosobowa rodzina znalazła się w murowanym schronie. I nie była tam sama. Oprócz nich z podziemnej kryjówki korzystała też pewna żydowska rodzina zbiegła z pobliskiej fabryki zatrudniającej przymusowych robotników.
01.04.2024Kartka z kalendarza – Stanisława i Jerzy Gnoińscy
Max Seifert jesienią 1939 r. uciekł z Drohobycza do Truskawca, gdzie znalazł pracę u Jerzego Gnoińskiego. Kiedy w 1941 r. Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, Gnoińscy przenieśli się do Lwowa i zabrali ze sobą Seiferta.
25.03.2024Kartka z kalendarza – Serafin Gilert
Niejasne są okoliczności aresztowania i śmierci Gilerta Serafina. Jedno jest pewne. Kiedy tylko mógł dostarczał do ciechanowskiego getta mąkę na chleb dla Żydów. Głód, nędza i cierpienie ludzi zamkniętych za murem getta, nie pozwalały Serafinowi spokojnie przechodzić tuż obok.
18.03.2024Kartka z kalendarza – Fedorcio Stanisława i ks. Andrzej Osikowicz
Betta Brawer uciekając z getta w Borysławiu trzymała na ręku urodzonego zaledwie dwa dni wcześniej synka Daniego. Był sierpień 1942 r., Betta była w połogu, bez sił, ale instynkt macierzyński nie pozwalał jej się poddać.
11.03.2024Kartka z kalendarza – Maria i Stanisław Drożdżowscy
„Mamy siedmioro swoich dzieci, jak damy radę wykarmić jeszcze czwórkę?” z przejęciem pytała męża Stanisława jego żona Maria. Od jakiegoś czasu stale się przeprowadzali. Luszowice – wioska, w której mieli swoje gospodarstwo była oddalona o zaledwie kilka kilometrów od Radogoszczy, w której bezustannie wrzało. To właśnie w trakcie kolejnej próby powrotu na własne ziemie Drożdżowscy spotkali na swojej drodze żydowskie małżeństwo z dwójką dzieci.
04.03.2024Kartka z kalendarza – Piotr Domański i synowie, Franciszek i Antoni
„Nie wyjedziemy z Rzążewa. Nie zostawimy cię tato samego, to nasza wspólna decyzja” – tak odpowiadali ojcu jego dwaj synowie – Franciszek i Antoni, którzy gospodarzyli na ojcowiźnie. Piotr czuł zagrożenie, wiedział jaką skrywają we trzech tajemnicę, więc stale prosił synów o opuszczenie wioski, przynajmniej na jakiś czas.
26.02.2024