AKTUALNOŚCI
- Strona główna
- Aktualności
Kartka z kalendarza – Jan Plewik
Jeszcze ciało Janka było ciepłe, kiedy Jadwiga Plewik zaczerpnęła wodę ze studni i obmyła z krwi ciało swojego syna, leżące przed wejściem do ich rodzinnego domu. Chwilę wcześniej trójka ukrywających się w budynkach gospodarczych Żydów została zastrzelona.
22.07.2024Kartka z kalendarza – Aleksandra i Ludwik Niedzielscy
Kiedy późnym latem 1943 r, Halina odwiedziła rodziców, w ich mieszkaniu zastała Niusię, 10 letnią żydowską dziewczynkę córkę. Kilka dni wcześniej Niemcy zgotowali Żydom piekło w okolicy. Rodzice Niusi chcąc chronić własne dziecko, ukryli ją u swoich sąsiadów.
15.07.2024Kartka z kalendarza – Janina Nejman
W 1942 roku w Słonimie za pomoc Żydom został zamordowany ks. Sztark, rok później, na skutek donosu, mama pani Ireny – Janina Nejman ze starszą córką Wandą, za dostarczanie do getta pożywienia, zostały wywiezione na roboty do Niemiec. Szczęśliwie przeżyły.
08.07.2024Kartka z kalendarza – Józef Mądry
– Nie mamy nic do stracenia, musimy uciekać – Sara Kuper twardo zakomunikowała swojej córce Mirze. W październiku 1942 roku obie kobiety zbiegły z getta w Mielcu. Zanim trafiły do Józefa Mądrego, zorganizowały sobie aryjskie dokumenty. Józef nie znał ich prawdziwego pochodzenia, kiedy Sara wraz z córką wynajęły od niego pokój.
01.07.2024Kartka z kalendarza – Krystyna Moskalik
Kiedy Róża Herzer w listopadzie 1942 r. uciekła z getta we Lwowie, doskonale wiedziała, dokąd ma się udać, żeby uratować swoje życie. Trzymając w ręce fałszywe aryjskie dokumenty, Róża zapukała do drzwi Krystyny Moskalik, nauczycielki ze wsi Sieciechowice.
24.06.2024Kartka z kalendarza – Anna Milczanowska
- Jesteście moimi przyjaciółmi, kiedy ja potrzebowałam pomocy, pomogliście mi, teraz wy jesteście w potrzebie, więc ja pomogę wam, pochodzenie nie ma tu żadnego znaczenia – powiedziała Anna Milczanowska do swojej niedawnej pracodawczyni pani Langdorf. Obie wpadły sobie w ramiona
17.06.2024Kartka z kalendarza – Karolina Marciniec i Bartłomiej Gielarowski
Karolina Kozak mieszkała w Sokołowie tuż przy szkole. Była niemalże codziennym świadkiem zwożenia ciężarówkami na plac szkolny Żydów i Polaków. Obserwowała skrycie zza firanki w oknie tragiczne wydarzenia, które rozgrywały się na szkolnym placu, niegdyś tętniącym życiem, przepełnionym radością i głośnym śmiechem dzieci. Teraz miejsce stało się symbolem kaźni.
10.06.2024Kartka z kalendarza – Katarzyna i Antoni Majkutowie
- Wszyscy na zewnątrz – zagrzmiał donośnie gestapowiec. Był zimny, listopadowy poranek 1943 r. Liście we wszystkich odcieniach złota ułożyły ścieżkę do domu Majkutów. Teraz ciężkie, czarne oficerki zmąciły misternie utkany jesienny dywan liści. W popłochu, jaki zapanował w domu, Antoni ze starszymi synami zdołali uciec.
03.06.2024Kartka z kalendarza – Bolesław Maciejewski
Regina, żona Bolesława Maciejewskiego zmarła w drugim roku wojny. Bolesław został z dziećmi sam. Dobryszyce, w których mieszkali oddalone były od Radomska o niecałe 10 kilometrów. Tam, już w grudniu 1939 r. Niemcy stworzyli getto, które Bolesław regularnie odwiedzał wożąc Żydom chleb.
27.05.2024Kartka z kalendarza – Jadwiga Kozłowska-Barkowska
Po likwidacji getta w Miechowie w 1943 r. Irena Neuman szukała schronienia po aryjskiej stronie w Krakowie. Ucieczka z getta wycieńczyła jej i tak już mocno nadwyrężone wojną ciało. Pani Jadwiga Kozłowska-Barkowska dała schronienie Irenie we własnym domu.
20.05.2024