AKTUELLES
- Hauptseite
- Aktuelles
We lwowskiej kamienicy
Henryk Bucki opowiedział nam historię swojej rodziny, która we lwowskiej kamienicy przechowywała sąsiadów pochodzenia żydowskiego. Ojciec – Stanisław Bucki – pomógł uciec z getta 5–osobowej rodzinie.
06.08.2018Uratowana na poddaszu
Elżbieta Stanek wspominając losy swojej rodziny opowiedziała o swoim ojcu – Kazimierzu Stanku, który został ranny w trakcie kampanii wrześniowej, a następnie wywieziony do obozu internowania na Węgrzech.
27.07.2018W majątku w Baranowiczach
Tomira Zub z Wrocławia opowiedziała nam historię swojego dziadka Piotra Wojtkiewicza, który w czasie II wojny światowej uratował Żyda – 17-letniego wówczas Józefa Haperinga.
24.07.2018Nastolatkowie
Henryk Drozd opowiedział nam o losach swojej rodziny, która we wsi Zagorzyce na Podkarpaciu pomagała Żydom w czasie II wojny światowej.
20.07.2018Władysław Kowalski – zginął, bo pomagał Żydom
W Biskupcu spotkaliśmy się z Władysławem Kowalskim, którego ojciec Wacław został zamordowany za pomoc Żydom oraz aktywność w Armii Krajowej.
17.07.2018Żołnierz, ślusarz, Sprawiedliwy
Pani Elżbieta Grajewska opowiedziała nam o swoim wujku, Zygmuncie Ochocińskim, który zginął za ratowanie Żydów.
02.07.2018Kochana matko, kochany ojcze
Marianna Czarna, córka Janiny i Jana Morawieckich całe życie mieszka w Nawarzycach koło Jęrzejowa. Opowiedziała nam o tym jak dwie młode Żydówki z Wodzisławia przyszły prosić jej rodzinę o pomoc.
26.06.2018Aż strach wspominać
Jan Adamczyk z Rogowa opowiedział nam jak w czasie wojny wraz z bliskimi uratował rodzinę żydowską.
22.06.2018Serca większe niż strach
Podczas II wojny światowej wielu Polaków pomagało Żydom – ukrywało ich, dostarczało im żywność, wyrabiało fałszywe dokumenty. Za to spotykały ich represje równie surowe, jak Żydów. Przedstawiamy cztery krótkie historie o zwykłych ludziach, którzy zginęli w obronie drugiego człowieka. Byli gotowi ryzykować swoim życiem, bo zwyczajnie uważali, że „tak trzeba”. Ich przykłady pokazują, jak wielką cenę miało zachowanie człowieczeństwa w nieludzkich czasach okupacji niemieckiej.
19.06.2018„Dziadku”
Leonarda Figowa w czasie wojny mieszkała w miejscowości Zbigały w powiecie miechowskim. Jej ojciec, Szymon Dudek prowadził mleczarnię. Przyjaźnił się z się z żydowską rodziną Dziewięckich z Działoszyc.
15.06.2018