AKTUELLES
- Hauptseite
- Aktuelles
Kartka z kalendarza – Anna Wołczuk
Anna Wołczuk, mieszkanka wsi Szypowce w woj. tarnowskim, ukrywała w swoim domu rodzinę Żydowską, małżeństwo z dwójką dzieci. Nie wiadomo czy pomoc Żydom była bezpośrednią przyczyną śmierci Anny czy ukraiński pęd do wymordowania wszystkich Polaków z tej ziemi. Anna nie była jedyną ofiarą.
25.11.2024Kartka z kalendarza – Ks. Antoni Udalski
Ks. Antoni Udalski pełnił posługę w parafii w Wołożynie przez całe międzywojnie. Wraz z wybuchem II wojny światowej nie opuścił swoich wiernych. Pomagał i wspierał, zaś Żydom udzielał fałszywych zaświadczeń dających im świadectwo chrześcijańskiej religii.
18.11.2024Kartka z kalendarza – Apolonia Trębicka i Marian Trębicki
Trębice Górne, w których mieszkało rodzeństwo - Apolonia i Marian Trębiccy, otoczone były gęstymi lasami. Znali je na wylot, bawili się w nich będąc dziećmi, a teraz tę znajomość terenu wykorzystali, by ratować człowieka. Wasyl - Żyd pochodzący z ich wsi, ukrywał się tam od dłuższego czasu. Trębiccy dostarczali mu żywność kilka razy w tygodniu..
11.11.2024Kartka z kalendarza – Jan Tomaszewski
Jan był krawcem, szanowanym we wsi człowiekiem, miał smykałkę do prac manualnych, tych drobnych krawieckich i tych dużych budowlanych. Skonstruowanie kryjówki pod podłogą w stodole nie sprawiło mu żadnego problemu, a przyjęcie ludzi w potrzebie było dla Jana i jego rodziny powinnością względem drugiego człowieka.
04.11.2024Kartka z kalendarza – Andrzej Tabaczyński
12-letni Andrzej, wsiadł do tramwaju przejeżdżającego przez getto z paczką żywnościową w ręku, którą zamierzał dostarczyć swojej ukochanej nauczycielce pani Marii Rosenblat
28.10.2024Kartka z kalendarza – Anna Sokołowska
Anna Sokołowska zaangażowana w akcje pomocy Żydom dostarczała do getta leki i żywność, a w swoim domu ukrywała przez jakiś czas dwie młode Żydówki. Za swoją działalność aresztowana 17 X 1943 r., po przesłuchaniu na Gestapo, osadzona została w więzieniu Montelupich w Krakowie.
21.10.2024Kartka z kalendarza – Franciszek Skrzyński
Franciszek niemal codziennie przynosił wcześniej ugotowaną przez jego żonę strawę dla ukrywających się w fabryce Żydów. Pod osłoną nocy zdarzało się, że przemycał żydowskie dzieci z fabryki do swojego domu, w którym mogli dobrze zjeść, umyć się i wypocząć.
14.10.2024Kartka z Kalendarza – Siostry Bień, Jadwiga i Helena
Siostrzana miłość i siostrzana pomoc. Wszystkie rozumiały się bez słów. Jedne potrzebowały pomocy, drugie tę pomoc ofiarowały. Siostry Nekrycz przeżyły wojnę i wyemigrowały do Izraela.
07.10.2024Kartka z kalendarza – Katarzyna i Jan Siewierscy
Siewierscy przez prawie szesnaście miesięcy ukrywali cztery osoby w bunkrze pod stodołą, specjalnie wykopanym na potrzeby ukrywania braci Liebel Józka i Monka oraz Ignacego Winklera i Józefa Krajnika. Kilkanaście miesięcy narażania życia przyniosło wolność całej czwórce.
30.09.2024Kartka z kalendarza – Tadeusz Rewilak
Bracia Weinbergerowie postanowili uciec z obozu. Jedynym słusznym kierunkiem był dom Tadeusza Rewilaka. Intuicja ich nie zawiodła, Tadeusz przyjął ich pod swój dach, dał schronienie na poddaszu, karmił i opiekował się, kiedy najstarszy z braci zachorował na tyfus. Po kilku miesiącach, w sprzyjających okolicznościach Tadeusz Rewilak pomógł Weinbergergom uciec z Polski.
23.09.2024