Piotr Domagała - zamordowany za pomoc Żydom
- עמוד הבית
- מקומות k
- K
- Kolonia Dobra
- Piotr Domagała - zamordowany za pomoc Żydom
מקום
Kolonia Dobra
אנשים
Domagała Piotr
Domagała Maria
Ptak Stefan
Piotr Domagała mieszkał z żoną Marią (z d. Pelan) i siedmiorgiem dzieci w Kolonii- Dobrej (powiat Olkusz). Gdy nasiliły się represje wobec Żydów, kilka rodzin trafiło do gospodarzy wsi. Jesienią 1942 r. jedna z nich przyszła prosić o pomoc Domagałów. Wśród Żydów byli: mężczyzna, jego żona Kajla (z d. Jume), ich jednoroczne dziecko* i jeszcze jedna Żydówka. Domagałowie ukrywali ich przez tydzień.
W sobotę 14 listopada 1942 r. do wsi przyjechało siedem furmanek z niemieckimi żandarmami – na czele z komendantem Olejakiem z Pilicy. Niemcy przeszukiwali gospodarstwa. Wieczorem przyjechali również do Domagałów. Pochwycili znajdujących się na podwórzu Żydów, a następnie zaczęli przeszukiwać dom. Wyprowadzili Piotra i Marię. Ustawili wszystkich pochwyconych w dwa rzędy. W pierwszym stali Żydzi, w drugim Domagałowie i Stefan Ptak – ich sąsiad. Niemcy oskarżyli go o to, że nie powiadomił władz o ukrywaniu rodziny żydowskiej przez Domagałów.
Jako że panował zmrok, Maria wykorzystała nieuwagę żandarmów i uciekła z dziećmi. Stefan Ptak też uciekł. Piotr Domagała został na miejscu. Po krótkiej chwili Maria usłyszała strzały. „Zostali otoczeni tam i […] wujek zginął, a cioci z dziećmi udało się w takie wąwozy, bo to jest w lesie, w takie wąwozy uciec. A Żydów rozstrzelali tam, wtedy i wujek zginął.” (FLV, nagranie audio, sygn. 405_4475, [relacja Eugeniusza Pelana] z 10.12.2013 r.).
Maria Domagała wróciła następnego dnia rano. Na podwórzu leżały ciała Żydów i jej męża. Piotr Domagała otrzymał strzał w klatkę piersiową i w ucho. Najprawdopodobniej Niemcy kazali Żydom uciekać i dopiero potem zaczęli strzelać. Ich ciała mieszkańcy wsi zabrali na furmankę, wywieźli do lasu i tam zakopali. Ciało Piotra Domagały zostało pochowane na cmentarzu w Pilicy.
Bibliografia:
- IPN BU 392/1257.
- IPN BU 392/1402.
- IPN BU 392/2035.
- FLV, nagranie audio, sygn. 405_4475, relacja Eugeniusza Pelana z 10.12.2013 r.
- Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981.
- Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, red. R. Walczak, cz. 3, Warszawa 1997.
- Those Who Risked Their Lives, red. A. Poray, Chicago 2007.
- Wroński, M. Zwolak, Polacy – Żydzi 1939-1945, Warszawa 1971.
- Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988.
uwagi:
* Najprawdopodobniej nazywali się Pohwoda.
מסמכים
אין חומרים נוספים