Mieszkańcy Połomyi - zamordowani za pomoc Żydom
- Strona główna
- Miejsca p
- P
- Połomyja
- Mieszkańcy Połomyi - zamordowani za pomoc Żydom
Miejsce
Połomyja
Ludzie
Rębiś Józef
Rębiś Anna
Rębiś Karol
Rębiś Wiktoria
Rębiś Zofia
Rębiś Jan
Rębiś Władysław
Miela Zofia
Gawryć Piotr
Gawryś Feliks
Piotr Gawryć mieszkał we wsi Połomyja (obecnie Połomia) k. Pilzna. W czasie okupacji pomagał rodzinie Rębisiów ukryć około 12 Żydów, którzy zostali przyjęci przez Polaków w 1942 r. Józef i Anna Rębisiowie mieli pięcioro dzieci: Jana, Karola, Wiktorię, Zofię i Władysława. Ten ostatni założył już własną rodzinę i mieszkał w Latoszynie k. Dębicy. Wiktoria była narzeczoną Feliksa Gawrysia, który mieszkał z Rębisiami.
Rodzina przygotowała dla Żydów dwie kryjówki: pod stodołą i pod drewutnią. Wyposażyła je w prycze i sienniki. Ukrywający się pochodzili z Krakowa, Tarnowa i Lwowa. Jeden z mieszkańców wsi trzykrotnie ostrzegał Rębisiów przed grożącą rewizją, ale mimo to rodzina nie odprawiła Żydów.
Niedaleko gospodarstwa mieszkała z wnuczką (Eugenią) Zofia Miela. Kobieta pracowała u Rębisiów jako gosposia. Na ich prośbę przyjęła do siebie grupę Żydów. W 1941 r. Józef Rębiś oraz jego synowie – Jan i Karol – wybudowali schron w stodole nalężącej do Zofii.
9 września 1943 r. do gospodarstwa Rębisiów przyjechali Niemcy. Otrzymali donos. Józef, Anna, Zofia, Karol, Wiktoria, Feliks Gawryś i obecny w domu Rębisiów Piotr Gawryć zostali zamordowani razem z ukrywanymi Żydami. Niemcy zrabowali gospodarstwo.
Jan Rębiś w czasie niemieckiej obławy przebywał poza domem. Został ostrzeżony o napaści i do gospodarstwa przyszedł dopiero w nocy. Opuścił wieś i ukrywał się do końca wojny. Prawdopodobnie przeżył także jeden z ukrywających się Żydów.
Tego samego dnia grupa Żydów przebywających u Zofii Mieli opuściła kryjówkę. Wnuczka Eugenia uciekła do krewnych. Kilka dni później Niemcy przyjechali do Zofii i zastrzelili ją. Kobieta została pochowana przez rodzinę na cmentarzu w Dobrkowie. Na tym samym cmentarzu spoczęli Rębisiowie.
Władysław Rębiś po zamordowaniu przez Niemców członków swojej rodziny był represjonowany. Przebywał w więzieniu. Poddawano go brutalnym przesłuchaniom.
DOKUMENTY:
brak materiałów dodatkowych