Halina Bajraszewska
Halina Bajraszewska (z d. Assanowicz) w czasie II wojny światowej mieszkała w miejscowości Korzec (Ukraina). Córka Marii. Wraz z matką zaopiekowała się żydowską dziewczynką Edith. Halina Bajraszewska otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1982 r.
Halina Bauman
Halina Bauman w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Żona Władysława. Opiekowała się swoim mężem pochodzenia żydowskiego oraz jego matką Wierą Bauman.
Halina Błaszczyk
Halina Błaszczyk (z d. Babiarz) urodziła się 8 kwietnia w Izbicy (woj. lubelskie). W czasie II wojny światowej mieszkała w rodzinnej miejscowości. Córka Kazimiery (z d. Bobis). Ukrywała Żydów m. in. Chanana Lipszyca. Halina Błaszczyk otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1985 r.
Halina Błońska
Halina Błońska (z d. Maliszewska) urodziła się w 1912 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Zamościu (woj. lubelskie). Była zaangażowana w pomoc Żydom. Halina Błońska zmarła w 2002 r.
Halina i Stanisław Bielińscy
Halina i Stanisław Bielińscy w czasie II wojny światowej mieszkali w Grochowie (obecnie część Warszawy). Od grudnia 1942 r. do września 1944 r. opiekowali się 10-letnią Żydówkę Dalią Żyto. Halina i Stanisław Bielińscy otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1986 r.
Halina i Zygmunt Bocian
Halina i Zygmunt Bocian w czasie II wojny Światowej mieszkali w Warszawie. Zygmunt był żołnierzem AK. Wspólnie uratowali dziewczynkę żydowską o imieniu Basia (później Batya Frajer). Basia mieszkała u rodziny Bocian 2 lata, przeżyła wojnę i wyemigrowała do Izraela. Halina i Zygmunt Bocian otrzymali tytuł...
Hanna Biernacka
Hanna Biernacka (z d. Bandyra) w czasie II wojny światowej mieszkała w Milanówku (woj. mazowieckie). Córka Kazimierza i Genowefy. Siostra Wiesławy (po mężu Krzymowska). Udzielała pomocy Żydówce i jej czteroletniej córce, które uciekły z Tarnowa.
Hanna Bodzak
Hanna Bodzak (z d. Bogacka), córka Feliksy. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie przy ul. Chłodnej 3. Mieszkała wraz z matką i siostrą, mieszkanie ich sąsiadowało z gettem warszawskim. Do mieszkania Hanny i jej rodziny przychodziły dzieci żydowskie i otrzymywały pożywienie. Hanna wielokrotnie...
Hanna Brühl - zamordowana za pomoc Żydom
– Haniu, wiesz, tak sobie pomyślałam, że skoro i tak częściej nas w domu nie ma, niż jesteśmy… że skoro częściej jesteśmy w Warszawie niż tu – ty w szkole, ja w pracy – to może i nasze piętro wynajmiemy… Już nawet miałabym chętnych – mówiła tajemniczo mama 18-letniej Hani, pani Brühl. – Dom coraz tru...
Helena Antoniak
Helena Antoniak z d. Topolska w czasie II wojny światowej mieszkała we wsi Sosnowica (woj. mazowieckie). Pomogła Żydówce – Chanie Żelazo.
Helena Arak
Helena Arak w czasie II wojny światowej mieszkała w Siedlcach (woj. mazowieckie). Pomogła ukryć się Żydowi o nazwisku Ela Kaselbrener. Po wojnie została jego żoną.
Helena Babiarz
Helena Babiarz w czasie II wojny światowej mieszkała w Chełmie (woj. lubelskie). Przez ok. miesiąc ukrywała Rywkę Mastbojm – Żydówkę, która jesienią 1943 r. opuściła getto w Chełmie.
Helena Baranowska
Helena Baranowska (z d. Jakubowska) w czasie II wojny światowej mieszkała w miejscowości Kołodziąż-Rybie (woj. mazowieckie). Wsparła żywieniowo Żyda, który uciekł z transportu do Treblinki.
Helena Barcewicz
Helena Barcewicz (z d. Kubiłowicz) w czasie II wojny światowej mieszkała w miejscowości Oszmiana (Białoruś). Ukrywała dziewczynkę, sierotę żydowskiego pochodzenia.
Helena Barchanowska
Helena Barchanowska (z d. Balwierczyk) urodziła się 1896 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Gołąbkach (obecnie osiedle w Warszawie, w dzielnicy Ursus). Matka Zofii i Janiny. Była zaangażowana w pomoc Żydom. Szukała kryjówek, przekazywała fałszywe dokumenty. W swoim domu ukrywała od październi...
Helena Barcinowska z synami Józefem i Tadeuszem
Helena Barcinowska (z d. Ząmbroń) urodziła się w 1907 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w miejscowości Wiśniowiec (obecnie Ukraina). Matka Józefa (ur. 3 października.1930 r.) i Tadeusza (ur. 18 marca 1929 r.). Razem z synami pomagała dwóm żydowskim braciom Adamowi i Michałowi Gajłom, gdy przeb...
Helena Benisz
Helena Benisz w czasie II wojny światowej mieszkała w Gorlicach (woj. małopolskie). Żona Jana. Pomagała ukrywać kobietę pochodzenia żydowskiego Irenę Aleksandrowicz.
Helena Bereska
Helena Bereska urodziła się w 1907 r. córka Zenona. W czasie II drugiej wojny światowej mieszkała w Krakowie. Opiekowała się dzieckiem pochodzenia żydowskiego Beatą Kerner. Helena Bereska otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1973 r.
Helena Berger
Helena Berger w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Matka Ireny Włodarczyk. W swoim mieszkaniu ukrywała młodą dziewczynę pochodzenia żydowskiego Irenę Dymińską.
Helena Biedrzycka z córką Haliną
Helena Biedrzycka (z d. Pawłowska) w czasie II wojny światowej mieszkała w Wilnie. Matka Danuty i Haliny (ur. w 1924 r.). Na przełomie 1940/41 r. ukrywała w swoim mieszkaniu, przy udziale córki Haliny, przez okres kilku miesięcy dwie dziewczynki pochodzenia żydowskiego.
Helena Biela
Helena Biela – żona zamordowanego w 1939 roku Teofila Biela, matka pięciorga dzieci. Ukrywała dwie osoby pochodzenia żydowskiego Lolę Kapner oraz jej syna Emka od 1940 r. do 15 lipca 1944 – do czasu aresztowania Heleny.
Helena Bieniecka
Helena Bieniecka (z d. Godlewska) urodziła się 22 marca 1930 r. Córka Marii Godlewskiej. W czasie II wojny światowej mieszkała w Czarnej Wsi (woj. podlaskie). Ukrywała w swoim domu żydowskie małżeństwo Samuela i Pninę Hupertów. Helena Bieniecka otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1986 r.
Helena Biernacka
Helena Biernacka (z d. Miłkowska) w czasie II wojny światowej mieszkała w miejscowości Łosice (woj. mazowieckie). Była zaangażowana w pomoc Żydowi Eddiemu Weinsteinowi.
Helena Bilecka
Helena Bilecka w czasie II wojny światowej mieszkała w Wołominie (woj. mazowieckie). Uczestniczyła w akcji wyprowadzania Żydów z warszawskiego getta, która była kierowana przez małżeństwo Legieców z „frakcji krajowej” PPR. Dostarczała żywność ludności żydowskiej.
Helena Bilińska
Helena Bilińska w czasie II wojny światowej mieszkała w Stryju (obecnie Ukraina). Przez 14 miesięcy ukrywała rodzinę żydowską Edelstein – Samuela z żoną i synem.
Helena Błaszczuk
Helena Błaszczuk (z d. Kłopotowska) w czasie II wojny światowej mieszkała we wsi Tołwin (woj. podlaskie). Córka Teofilii. Ukrywała trzy rodziny o pochodzeniu żydowskim.
Helena Bocoń z matką Michaliną Kędra
Helena Bocoń (z d. Kędra) córka Michaliny. W czasie II wojny światowej mieszkała wraz z matką i rodzeństwem we wsi Humniska (woj. podkarpackie). Wspólnie z matką udzieliły pomocy żydowskiej rodzinie Mark. Ukrywały ich i karmili przez 2 lata. Mina Mark po wojnie utrzymywała kontakt z ratującymi. Helena B...
Helena i Józef Biczyk
Helena i Józef Biczyk w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. W swoim mieszkaniu ukrywali osoby pochodzenia żydowskiego w tym Zofię, Alicję i Ignacego Fajnsztajn oraz małżeństwo o nazwisku Kolski. Helena i Józef otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1982 r.
Helena i Stanisław Borucowie, małżeństwo Kaczorków, Jan i Teofila Borucowie, ich syn Czesław
Józef Berman urodził się 15 grudnia 1915 r. w Kałuszynie jako najmłodsze dziecko trzeciej żony ojca. Ten miał dziewięciu synów i trzy córki, a w chwili narodzin Józefa najstarszy z synów – własne potomstwo. Bermanowie po jakimś czasie otworzyli w domu fabrykę wyrobu kożuchów z owczych skór. Po ś...
Helena i Zygmunt Binder
Helena Eleonora (ur. 18 czerwca 1913 r.) i Zygmunt Binder. W czasie II wojny światowej mieszkali w Skierniewicach. Ukrywali w swoim domu żydowską rodzinę Kuczyńskich. Helena i Zygmunt Binder otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1984 r.
Helena Jabłkowska - zamordowana za pomoc Żydom
Dni Heleny Jabłkowskiej, działaczki PPS, i Janiny Kowalik, nauczycielki z warszawskiego Żoliborza, były niezwykle intensywne – zawsze w napięciu, zawsze w pośpiechu, z oczami dookoła głowy i uchem rejestrującym każdy najdrobniejszy szmer. W warszawskim środowisku zaangażowanych w ratowanie Żydów siostry H...
Helena Kasprzyk - zamordowana za pomoc Żydom
– Chłopaki, co z nim robimy? Musi mieć spokój, w miarę ciepło i sucho, trzeba go opatrzyć… w lesie mu tego nie zagwarantujemy – zastanawiał się jeden z żydowskich partyzantów. – Może nie najbliżej, ale najpewniej będzie przetransportować go do Kasprzyków w Kolonii Krzemieniewice. Oni nigdy nikogo nie zostawili...
Helena Kuciel - zamordowana za pomoc Żydom
Numer obozowy: 44 105. Wcześniej: Helena Kuciel, urodzona w Pile Kościeleckiej 22 października 1907 roku, jeszcze za niewolnej Polski. Gdy po chwili oddechu przyszła kolejna okupacja, kobieta ukryła u siebie trzy osoby pochodzenia żydowskiego. Wysłannicy Hitlera przyszli po nią w maju 1943 roku. Aresztowana za ...
Helena Michałowicz z d. Piotrowska z Piotrkowa Trybunalskiego
Helena Michałowicz z d. Piotrowska urodziła się 6 października 1908 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie okupacji niemieckiej pracowała w Urzędzie Skarbowym, który znajdował się na terenie tzw. małego getta. Helena dołączyła do Armii Krajowej i została łączniczką o pseudonimie „Krystyna”. Gdy dowie...
Helena Migiel z Białego Dunajca k. Nowego Targu
Helena Migiel mieszkała w Białym Dunajcu k. Nowego Targu. Pomagała prześladowanym Żydom, za co została wtrącona do więzienia w Nowym Targu. Ludwika Migiel kontaktowała się z córką za pośrednictwem księdza. Helena poinformowała go, że zostanie wywieziona z dwiema innymi kobietami pochodzącymi z T...
Henryk Buszko - zamordowany za pomoc Żydom
– Zginiesz za to, psie – wycedził przez zęby jeden z niemieckich żandarmów przybyłych z posterunku w Piętkowie do 30-letniego Henryka Buszki mieszkającego we wsi Liza Stara k. Białegostoku. Tego dnia, 21 września 1943 r., Polak został bestialsko zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów zbiegłych ...
Henryk i Albina Wiercińscy ze wsi Borejki
W czasie okupacji Henryk i Albina Wiercińscy mieszkali z synem Franciszkiem, jego żoną Bronisławą i ich małym synkiem Grzegorzem we wsi Borejki (województwo wileńskie). W latach 1942-1943 udzielali pomocy dwóm Żydówkom: matce i córce, Fańce i Noemi (miała około 17 lat). Noemi wspominała po latach: „Pamięt...
Henryk i Janina Adamscy
Henryk (ur. 10.01.1915 r.) i Janina Adamscy mieszkali w Warszawie przy ul. Chłodnej. Wybuch wojny sprawił, że Henryk zaangażował się w działalność konspiracyjną. Mężczyzna jako „Prawdzic” należał do Praskiego Batalionu Saperów, oddział „Chwackiego”, z którym walczył w Powstaniu Warszawskim. Walka Adamskic...
Henryk i Julia Białek
Henryk i Julia Białek w czasie II wojny światowej mieszkali we wsi Kupienin (woj. małopolskie). Rodzice Zuzanny. Przez kilka miesięcy dostarczali żywność siedmioosobowej rodzinie pochodzenia żydowskiego.
Henryk i Zofia Bochenek
Henryk (ur. 11.04.1903 r., zm. 31.10.1961 r.) i Zofia (ur. 13.03.1906 r., zm. 25.04.1972) Bochenek w czasie II wojny światowej mieszkali w Krakowie. Pomagali żydowskiej rodzinie Tellerów. Tellerowie zginęli w akcji deportacji do obozu a ich synów wywieziono do obozu koncentracyjnego w Płasz...
Hipolit Kamiński z rodziną - zamordowani za pomoc Żydom
– Tato, słyszysz? Jakby tętent kopyt… – zwróciła się do ojca zaniepokojona hałasem 17-letnia Alina. Dudnienie zaczęło się wzmagać. Po chwili ustało. – Panienko Najświętsza, to żandarmy – z przerażeniem wyszeptała matka Aliny, widząc w obejściu konną gromadę. Na ucieczkę nie było już czasu. Do domu Kamińskich w...
Historia Albiny Cichowskiej ze wsi Łopuszna
W 1943 r. we wsi Łopuszna Certes, na obecnej Ukrainie, pani Albina Cichowska uratowała wielu Żydów dlatego, że nie bała się działać i odważnie stawiła czoło zagrożeniu. Posłuchaj p. Danuty Małej, która zna tę historię z opowieści swojego taty.
Historia Bolesława Kuligowskiego i Aarona Beera
Bolesław Kuligowski (ur. 1898 r.) był więźniem obozu oświęcimskiego od 1942 – 1944 r. Jego wnuk Michał Kuligowski podjął szereg działań, by pamięć o dziadku przetrwała, a wiele szczegółów nie zostało zatartych. Kiedy wybuchła wojna Bolesław Kuligowski przystąpił do struktur Polskiego Państwa Podziemnego....
Historia Danuty Kozłowskiej i jej przyjaciółki Luby Petlin
Historia Danuty Kozłowskiej, która jako mała dziewczynka dzieliła się żywnością z żydowską przyjaciółką Lubą Petlin. O tej pomocy nie wiedzieli rodzice pani Danuty – Zofia i Konstanty Kozłowscy, którzy również nie byli obojętni na ciężki los Żydów z Białegostoku.
Historia Jana i Bronisławy Paluch z Kwaszyna
Historia pomocy niesionej we wsi Kwaszyn w ówczesnym powiecie pińczowskim. Jan i Bronisława Paluch ukrywali u siebie mężczyznę pochodzenia żydowskiego z Działoszyc. O historii ukrywania Żyda w Kwaszynie opowiedział nam pan Krzysztof Paluch, syn Jana i Bronisławy Paluch.
Historia Jana Kliwaka i jego rodziny
Historia dotyczącej pomocy Żydom przez pana Jana Kliwaka i jego rodzinę. Państwo Kliwakowie w czasie wojny ukrywali żydowską kobietę i jej dwóch synów w swoim domu w Zabojkach, koło Tarnopola. O konsekwencjach tej pomocy dla Jana Kliwaka opowiedział nam pan Józef Karniowy. On sam usłyszał tę historię od s...
Historia Jankiela Piekarewicza z miejscowości Stawiski
W miejscowości Stawiski żyło przed okupacją około 2500 Żydów. W czasie wojny większość z nich zginęła z rąk okupanta. Dziś nie mieszka tam już ani jedna osoba pochodzenia żydowskiego. Jednym z niewielu, którym udało się przeżyć, był Jankiel Piekarewicz. Chłopak ocalał dzięki wrodzonemu sprytowi i pomocy wielu okolicznyc...
Historia Kazimierza Kucharczyka, motorniczego tramwaju z Warszawy
Relacji o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Warszawie. Pan Kazimierz Kucharczyk był motorniczym tramwaju przejeżdżającego przez teren getta. Wykazując się niesamowitą odwagą uratował on żydowskie dziecko. Posłuchajmy relacji, w której pani Sylwia Trnka opowiada o postawie swojego dziadka – Kazimierza Kucharczyka.
Historia małego Edwarda Wodzińskiego
Edward Wodziński, jako mały chłopiec, po drodze do szkoły mijał ciężko pracujących i wygłodzonych Żydów. Kilka razy podzielił się z nimi chlebem, który dawała mu matka. Zapraszamy do wysłuchania historii, którą opowiedziała jego żona – Krystyna Wodzińska
Historia Marii Ryńcy i Vardy Schoenbaum
Historia żydowskiej rodziny Praport, to wzruszająca walka o przetrwanie. Varda Schoenbaum opowiada o tym, jak jej matka Miriam przy wielkiej odwadze i pomocy Henryka Stanisławskiego wydostała się z getta, z nią samą na rękach. Mężczyzna z wielką ofiarnością szukał schronienia, choćby na kilka dni, dl...
Historia rodziny Budziszewskich ze wsi Żebry-Laskowiec
– Ja ich tu przyprowadziłem, w nocy, i przez tę noc ich tu przechowałem – bez cienia strachu na twarzy oświadczył Niemcom przybyłym na teren gospodarstwa 18-letni Wacław Budziszewski. Żandarmi otoczyli zabudowania i wszystkich wyprowadzili na zewnątrz. Ktoś im doniósł, że rodzina Budziszewskich spod lasu w&nbs...
Historia rodziny państwa Małeckich z Kołek
Relacja Stanisławy Worach, która wspomina tragiczną w skutkach pomoc rodzinie żydowskiej na Wołyniu, w Kołkach oddalonych 50 km od Łucka. Pani Stanisława pamięta te wydarzenia, bo była już wówczas dziewczynką uczącą się w szkole. Posłuchajmy jej relacji dotyczącej rodziny państwa Małeckich, którzy za ukrycie żydows...
Historia Walerii Kozal, która pomagała m.in. Januszowi Korczakowi
Historia Walerii Kozal z Poznania, która działała w Warszawie i była bardzo zaangażowana w pomoc m. in. doktorowi Januszowi Korczakowi.