Warszawa
- Hauptseite
- Orte
- W
- Warszawa
Hanna Bodzak
Hanna Bodzak (z d. Bogacka), córka Feliksy. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie przy ul. Chłodnej 3. Mieszkała wraz z matką i siostrą, mieszkanie ich sąsiadowało z gettem warszawskim. Do mieszkania Hanny i jej rodziny przychodziły dzieci żydowskie i otrzymywały pożywienie. Hanna wielokrotnie chodziła pod ogrodzenie getta i zanosił...
POLNISCHE VERSIONWanda Bodalska
Wanda Bodalska w czasie II wojny światowej mieszkała w okolicach Warszawy. Była zaangażowana w siatkę pomocy Żydom, działającą przy Żegocie. Była to najliczniejsza siatka opiekuńcza utworzona przez Polską Partię Socjalistyczną – Wolność, Równość, Niepodległość (PPS-WRN) a inicjatorem byli Julian i Halina Grobelni. Wanda była odpowiedzialna za p...
POLNISCHE VERSIONStefan Boćkowski
Stefan Boćkowski w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Mąż Renaty. Zorganizował dokumenty oraz miejsce schronienia kobiecie pochodzenia żydowskiego Chaji Sarze Wroncberg oraz jej córce Halinie Wroncberg.
POLNISCHE VERSIONJadwiga Boczar
Jadwiga Boczar urodziła się w 1916 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Rzeszowie i Warszawie. Ukrywała osoby pochodzenia żydowskiego z rodzin Rozenholc i Bergman. Początkowo ukrywała w Warszawie a później w Piastowie (woj. mazowieckie). Jadwiga zmarła 1 stycznia 2017 r. Jadwiga Boczar otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w...
POLNISCHE VERSIONHalina i Zygmunt Bocian
Halina i Zygmunt Bocian w czasie II wojny Światowej mieszkali w Warszawie. Zygmunt był żołnierzem AK. Wspólnie uratowali dziewczynkę żydowską o imieniu Basia (później Batya Frajer). Basia mieszkała u rodziny Bocian 2 lata, przeżyła wojnę i wyemigrowała do Izraela. Halina i Zygmunt Bocian otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 199...
POLNISCHE VERSIONJan Bocheński
Jan Bocheński w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Wraz z przyjaciółmi był zaangażowany w pomoc dla 26-ciu żydów. Jan sprzedał swoją działkę w Parysewie aby zdobyć pieniądze na opłacenie mieszkań dla żydów. Oddał swoje mieszkanie w Warszawie na ulicy Sapieżyńskiej 21 aby Żydzi mogli się tam ukryć.
POLNISCHE VERSIONMarta Bocheńska
Marta Bocheńska (z d. Sitarek) urodziła się 25 lipca 1910 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała dziewczynkę żydowską Halinę, córkę znajomych Żydów Eliahu i Miram Buchwald. Halina przeżyła wojnę, później nazywała się Ilana Yaari. Marta zmarła 01 grudnia 2000 r. Marta Bocheńska otrzymała tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów...
POLNISCHE VERSIONLucyna Bobrowska
Lucyna Bobrowska w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała w swoim mieszkaniu młodą Żydówkę – Lonę.
POLNISCHE VERSIONFilipina i Teofil Bobrowniccy z synem Andrzejem
Filipina i Teofil Bobrowniccy wraz synem Andrzejem (ps. „Jastrzębowski”, „Jastrzębski”, ur. w 1920 r.) w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Udzielili schronienia młodemu żydowskiemu małżeństwu ze Lwowa oraz Żydowi Icchakowi Borensztajnowi. Andrzej był żołnierzem Kedywu AK (żoliborska grupa dywersji). Był zaangażowany w pomoc Żyd...
POLNISCHE VERSIONJadwiga Bobowska
Jadwiga Bobowska w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała przez dwa miesiące żydowskie małżeństwo Kahanów.
POLNISCHE VERSIONIrena Bobińska-Skotnicka
Irena Bobińska-Skotnicka w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Żona Aleksandra. Była zaangażowana w pomoc Żydom.
POLNISCHE VERSIONWawrzyniec Bloch
Wawrzyniec Bloch urodził się 9 sierpnia 1901 r. w miejscowości Dębina (woj. łódzkie). W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Ukrywał dzieci żydowskie w swoim domu. Był zaangażowany w pomoc w dostarczaniu do getta fałszywych dokumentów. Został aresztowany i osadzony w Łodzi, w skutek ciężkich przesłuchiwań zmarł.
POLNISCHE VERSIONAnastazja i Stanisław Błaszczykowie
Anastazja (ur. w 1888 r.) i Stanisław (ur. w 1878 r.) Błaszczykowie. W czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Rodzice Stanisławy (po mężu Gasińska) i Zofii (po mężu Kowalska). Ukrywali żydowską rodzinę Kuniegisów. Anastazja i Stanisław Błaszczykowie otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 1989 r.
POLNISCHE VERSIONLidia Blumberg
Lidia Blumberg w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Żona Henryka. Była zaangażowana w pomoc dla ludności żydowskiej.
POLNISCHE VERSIONWiktoria Blau
Wiktoria Blau w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Pomogła uciec z niemieckiego obozu na Okęciu dwóm Żydom – dr. Edmundowi Teicherowi (Stawińskiemu) oraz Bolesławowi Ciężarowi. Ukrywała ich w swoim domu od 1942 r. do 1943 r.
POLNISCHE VERSIONZofia Binder
Zofia Binder w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała w swoim domu żydowską rodzinę.
POLNISCHE VERSIONJadwiga Bilwin
Jadwiga Bilwin była członkiem „Żegoty”, gdzie działała jako konspiracyjny łącznik w Referacie Dziecięcym.
POLNISCHE VERSIONBolesława i Marian Bilscy
Bolesława i Marian Bilscy w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Ukrywali młode żydowskie małżeństwo z niemowlęciem.
POLNISCHE VERSIONAnna Bilińska-Mazurek
Anna Bilińska-Mazurek organizowała żywność dla Żydów z getta warszawskiego. Anna Bilińska-Mazurek zmarła w Tomaszowie Lubelskim.
POLNISCHE VERSIONPaństwo Bileccy
Państwo Bileccy w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Byli aktywnymi członkami podziemia. Ukrywali Żydówkę Sarę Biderman.
POLNISCHE VERSIONLeon Bigdowski
Leon Bigdowski w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Był zaangażowany w pomoc dla ludności żydowskiej (m. in. ukrywanie, budowanie schronów).
POLNISCHE VERSIONElżbieta Biesiekierska-Schayer
Elżbieta Biesiekierska-Schayer w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała kilkakrotnie Żydówkę – Marię N.
POLNISCHE VERSIONWanda Biernacka
Wanda Biernacka (z d. Kwiatkowska) urodziła się 17 stycznia 1919 r. w Żyrardowie (woj. mazowieckie). Córka Aleksandra i Bolesławy. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała w swoim domu żydowską rodzinę Jonasów, a także była zaangażowana w pomoc wielu innym Żydom (m. in. przekazywanie listów, wyrabianie dokumentów, znalezienie...
POLNISCHE VERSIONWitold Bieńkowski
Witold Bieńkowski (ps. Wencki) urodził się w 1907 r. Syn Grzegorza i Emilii (z d. Bzowska). W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Z ramienia Frontu Odrodzenia Polski był współorganizatorem Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, a następnie Rady Pomocy Żydom. Witold Bieńkowski zmarł w 1965 r. w Warszawie.
POLNISCHE VERSIONJózefa Bieniewska
Józefa Bieniewska w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Pomagała ludności żydowskiej uciekającej z getta.
POLNISCHE VERSIONHalina i Stanisław Bielińscy
Halina i Stanisław Bielińscy w czasie II wojny światowej mieszkali w Grochowie (obecnie część Warszawy). Od grudnia 1942 r. do września 1944 r. opiekowali się 10-letnią Żydówkę Dalią Żyto. Halina i Stanisław Bielińscy otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1986 r.
POLNISCHE VERSIONDanuta Bielińska
Danuta Bielińska (z d. Koterba) w czasie II wojny światowej mieszkała w Rembertowie. W 1943 r. przez okres sześciu miesięcy ukrywała w swoim domu trzy kobiety pochodzenia żydowskiego – Janinę Bauman z matką i siostrą.
POLNISCHE VERSIONBronisława Bielatowicz
Bronisława Bielatowicz (z d. Knyszewska) urodziła się we wrześniu 1907 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Wyprowadziła z getta cztery osoby pochodzenia żydowskiego. Zmarła w styczniu 1922 r. Bronisława Bielatowicz otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1980 r.
POLNISCHE VERSIONBolesław Bielak
Bolesław Bielak urodził się 17 marca 1919 r. w Zdzisławicach (woj. lubelskie). Ojciec Teresy Dudek (z d. Bielak). Pomagał ludności żydowskiej z getta warszawskiego. Zmarł w 1986 r. w Warszawie.
POLNISCHE VERSIONHelena i Józef Biczyk
Helena i Józef Biczyk w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. W swoim mieszkaniu ukrywali osoby pochodzenia żydowskiego w tym Zofię, Alicję i Ignacego Fajnsztajn oraz małżeństwo o nazwisku Kolski. Helena i Józef otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1982 r.
POLNISCHE VERSIONStanisław Białecki
Stanisław Białecki w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Udzielał pomocy medycznej w tym usuwał ślady obrzezania u swoich pacjentów.
POLNISCHE VERSIONStefania Beyer oraz William i Jadwiga Beyer
Stefania Beyer w czasie II wojny światowej mieszkała razem z synem Williamem i jego żoną Jadwigą (z d. Zawadzka) w Warszawie. W swoim mieszkaniu dzielili się żywnością z osobami pochodzenia żydowskiego, Jerzym Krzywickim i Ireną Krzywicką oraz panią Kachanową.
POLNISCHE VERSIONTadeusz Betley
Tadeusz Wincenty Betley ps. Huragan urodził się 8 marca 1914 r. w Kijowie (Ukraina). Syn Ignacego i Marii. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Zorganizował ‘Kartę Rozpoznawczą’ dla mężczyzny pochodzenia żydowskiego pana Wołkowyskiego. Zmarł 19 czerwca 2004 r.
POLNISCHE VERSIONEmma Betcher
Emma Betcher w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. W swoim mieszkaniu ukrywała kobietę pochodzenia żydowskiego o nazwisku Baumstein z córką.
POLNISCHE VERSIONDr Berman
Pan Berman doktor medycyny. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Udzielał pomocy medycznej osobom pochodzenia żydowskiego m. in. Esterze Rubinsztejn.
POLNISCHE VERSIONLudwik Berger
Ludwik Berger ps. ‘Goliat’ urodził się 13 stycznia 1911 r. w Zakopanem. Syn Adolfa i Michaliny (z d. Solecka). Mąż Ireny (z d. Rogowska), ojciec Marka. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. W kamienicy w której mieszkała ukrywał osoby pochodzenia żydowskiego oraz dostarczał broń do getta warszawskiego. Ludwik Berger zmarł 22 listopa...
POLNISCHE VERSIONHelena Berger
Helena Berger w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Matka Ireny Włodarczyk. W swoim mieszkaniu ukrywała młodą dziewczynę pochodzenia żydowskiego Irenę Dymińską.
POLNISCHE VERSIONGenowefa Benewiat
Genowefa Benewiat (z d. Ciach) urodziła się w 24 kwietnia 1932 r. Córka Czesława i Czesławy. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Dostarczała żywność chłopcu pochodzenia żydowskiego.
POLNISCHE VERSIONWitold Benedyktowicz i Zofia Benedyktowicz
Witold Benedyktowicz adwokat i jego siostra Zofia Benedyktowicz w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Wspólnie pomagali osobom pochodzenia żydowskiego w ucieczce z getta warszawskiego oraz organizowali tym osobom schronienie.
POLNISCHE VERSIONEwa Belka
Ewa Belka lived in Warsaw during the Second World War. She gave shelter to a woman of Jewish origin, Irena Rawska, and issued a registration certificate to the three-person Jewish family of Elenewajg.
POLNISCHE VERSIONJakub i Julia Bejda
Jakub i Julia Bejda w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Przez cały okres wojny ukrywali w swoim domu kobietę pochodzenia żydowskiego Nachę Spirer.
POLNISCHE VERSIONMieczysława i Zenon Bednarscy
Mieczysława i Zenon Bednarscy w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Wspólnie przez dwa tygodnie ukrywali aktorkę pochodzenia żydowskiego Wierę Gran.
POLNISCHE VERSIONJózefa Bednarek
Józefa Bednarek w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Z zawodu kucharka. Organizowała schronienie dla dwóch kobiet pochodzenia żydowskiego, Urszuli Szyszko i Heleny Bienensztok. Józefa Bednarek otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 2017 r.
POLNISCHE VERSIONTadeusz Bednarczyk
Tadeusz Bednarczyk w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. W 1940 r. pomógł wyprowadzić z getta mężczyznę pochodzenia żydowskiego Szmula Zygielbojma ps. Artur, członka Rady Narodowej RP w Londynie.
POLNISCHE VERSIONBronisław i Stanisława Bednarczykowie
Bronisław i Stanisława Bednarczykowie w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Rodzice Jerzego. Przez okres czterech lat od czerwca 1940 r. ukrywali kobietę pochodzenia żydowskiego Celinę Borstem.
POLNISCHE VERSIONJadwiga Beck
Jadwiga Beck w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Żona Henryka ps. Nekander, dr Bor. Ukrywała swojego mężem. Jadwiga Beck zmarła 23 marca 1946 r. we Wrocławiu.
POLNISCHE VERSIONWacław i Felicja Bebak
Wacław i Felicja Bebak w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. W swoim mieszkaniu ukrywali dziewczynkę pochodzenia żydowskiego Ilonę Geva (z d. Jankielewicz). Wacław i Felicja Bebak otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1998 r.
POLNISCHE VERSIONTadeusz i Helena Bąkała
Tadeusz i Helena (z d. Raszkiewicz) Bąkała urodził się 19 kwietnia 1920 r. W czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Przez 3 tygodnie w swoim mieszkaniu ukrywali Chaima Zbyszka Birenbauma. Tadeusz zmarł 2 września 1973 r. Helena zmarła w 2012 r. Tadeusz i Helena Bąkała otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1996 r.
POLNISCHE VERSIONTadeusz Baziak
Tadeusz Baziak w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Jako lekarz usuwał ślady obrzezania mężczyznom pochodzenia żydowskiego.
POLNISCHE VERSIONWitold Bayer
Witold Bayer urodził się 9 października 1906 r. w Warszawie w której mieszkała w okresie II wojny światowej. Syn Edgara i Adeli (z d. Bober). W swoim mieszkaniu ukrywał nauczycielkę z Łodzi pochodzenia żydowskiego oraz udzielał pomocy materialnej Goldce Goldfarbowi, Gamszejowi Abramowi Wielikowskiemu i Abrahamowi Mordce Wgnerowi. Zmarł 31 maja ...
POLNISCHE VERSIONKazimiera Bayer
Kazimiera Bayer w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 41 m. 10. W swoim mieszkaniu ukrywała lwowiankę żydowskiego pochodzenia Stellę Seidenwesagową z mężem i synem.
POLNISCHE VERSIONIrena Bawol
Irena Bawol (po mężu Mielecka) urodziła się 21 października 1921. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Siostra Felicji Tewel-Bartczak. W wynajmowanym mieszkaniu, ukrywała kobiety pochodzenia żydowskiego Sabinę Friedman ( z d. Poper) oraz Marię Korzennik z Dębicy. Irena Bawol otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 19...
POLNISCHE VERSIONHalina Bauman
Halina Bauman w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Żona Władysława. Opiekowała się swoim mężem pochodzenia żydowskiego oraz jego matką Wierą Bauman.
POLNISCHE VERSIONTadeusz i Zofia Baumowie
Tadeusz i Zofia Baumowie w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Rodzice dwójki dzieci. Małżeństwo Baumów ukrywało w swoim mieszkaniu w Aninie, kobietę pochodzenia Żydowskiego Leonię Jabłonek.
POLNISCHE VERSIONZofia Batawia
Zofia Weronika Batawia-Kłodnicka w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Opiekowała się Janem Majzner-Michalskim. Zofia Batawia otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1982 r.
POLNISCHE VERSIONMarianna Bartułd
Marianna Bartułd w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Była zaangażowana w pomoc Żydom, między innymi panu Świnarskiemu.
POLNISCHE VERSIONJulianna Bartoszkiewicz
Julianna Bartoszkiewicz (z d. Kucnerowicz) urodziła się 27 maja 1909 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Tomaszowie Mazowieckim (woj.łódzkie), a następnie w Warszawie. Żona Bronisława, matka Stanisława, Jerzego, Krystyny. Ukrywała i pomagała żydowskiemu małżeństwu Waldman. Julianna zmarła 11 sierpnia 1995 r. Julianna Bartoszkiewicz otr...
POLNISCHE VERSIONWładysław Bartoszewski
Władysław Ludwig Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Syn Władysława i Beaty. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Mąż Antoniny (z d. Mijal), a od 1967 r. mąż Zofii (z d. Makuch), ojciec Władysława Teofila. Był jednym ze współzałożycieli Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Pomagał społeczności żydowskiej w znajdowaniu pr...
POLNISCHE VERSIONJan Joniuk z córką Eugenią
Jan Joniuk w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Ojciec Leokadii (po mężu Michalska), Eugenii (po mężu Bartosiak) i Zofii (po mężu Wycech). Razem z córką Eugenią ukrywał sześć osób pochodzenia żydowskiego o nazwiskach: Michelson, Jomtow oraz Walerschtein. Jan Joniuk z córką Eugenią otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata...
POLNISCHE VERSIONPan Bartlakowski
Pan Bartlakowski w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pracował jako administrator budynku przy ul. Siemiradzkiego 7. Był zaangażowany w pomoc Żydówce Stenii Zawadzkiej (Zagórskiej), która ukrywała się u Tamary Polak ( z d. Badmajeff) zamieszkałej w tym budynku.
POLNISCHE VERSIONOskar Bartel
Oskar Bartel urodził się 24 października we Władysławowie (woj.wielkopolskie). W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Mąż Zofii, która była Żydówką. Wyrobił dla niej fałszywe dokumenty na nazwisko Jadwiga Idzikowska. Zorganizował również dla niej kryjówkę u rodziny Kuszllów w Przytocznie (woj. lubelskie). Zmarł 5 listopada 1973 r. w ...
POLNISCHE VERSIONMarian Bartczak
Marian Bartczak w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie, gdzie przeprowadził się z Gdyni. Mąż Heleny. Pomógł uzyskać fałszywe dokumenty Żydowi Markowi Kleiner (Grabowski) i wsparł go finansowo. Ukrywał i pomagał Żydówce Irenie Jabłońskiej. Zmarł 24 kwietnia 1990 r. Marian Bartczak otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 19...
POLNISCHE VERSIONJan Bartczak
Jan Bartczak urodził się w 1920 r. Syn Marii, brat Zofii (po mężu Gołąbek). W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pomagał osobom pochodzenia żydowskiego wydostać się z getta. Ukrywał ich w swoim domu. Zmarł w 1999 r. Jan Bartczak otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 2001 r.
POLNISCHE VERSIONStefania Bartczak
Stefania Bartczak (z d. Krzewińska) urodziła się 19 grudnia 1911 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie, następnie w Michalinie, a od 1944 r., w miejscowości Chojnów -Pilawa (obecnie Pilawa). Matka Elżbiety. Ukrywała i opiekowała się żydowską dziewczynką (Izabela Lewi), dla której zorganizowała również fałszywe dokumenty. Pod swój...
POLNISCHE VERSIONJerzy i Zofia Bart
Jerzy Bart urodził się w 1900 r. W czasie II wojny światowej razem z żona mieszkał w Warszawie. Mąż Zofii (z d. Derlicka, ur. 1912 r. zm. 1996 r.), ojciec dwójki dzieci. Małżeństwo ukrywało i pomagało kobiecie pochodzenia żydowskiego Brachi Wakszlak. Jerzy i Zofia Bart otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 2002 r.
POLNISCHE VERSIONIgnacy Barski
Ignacy Barski (pseudonym „Józef”) lived in Warsaw during World War II. He was active in the underground organisation FOP (Front Odrodzenia Polski), and participated in the creation of the Council to Aid Jews (RPŻ).
POLNISCHE VERSIONZofia Barska
Zofia Barska (ps. „Marta”) w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Działała w tajnej organizacji FOP (Front Odrodzenia Polski), gdzie systematycznie zajmowała się podopiecznymi Żydami.
POLNISCHE VERSIONStefania Baron z synem Józefem
Stefania Baron w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Matka Józefa. Razem z synem ukrywała i pomagała Żydówce, żonie Feliksa Heinbergera.
POLNISCHE VERSIONJanina Barczak
Janina Barczak w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Pracowała w wydziale opieki społecznej. Była zaangażowana w pomoc żydowskim dzieciom wywiezionym z domu Ojca Baudouina.
POLNISCHE VERSIONHelena Barchanowska
Helena Barchanowska (z d. Balwierczyk) urodziła się 1896 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Gołąbkach (obecnie osiedle w Warszawie, w dzielnicy Ursus). Matka Zofii i Janiny. Była zaangażowana w pomoc Żydom. Szukała kryjówek, przekazywała fałszywe dokumenty. W swoim domu ukrywała od października 1943 r. do stycznia 1945 r. Żyda Michała K...
POLNISCHE VERSIONRajmund Barański
Rajmund Barański (prof. dr med.) w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pomagał finansowo żydowskiej rodzinie Brokman.
POLNISCHE VERSIONJadwiga Barańska
Jadwiga Barańska w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. W mieszkaniu przy ul. Leśnej zajmowała jeden duży pokój, w którym ukrywała Żydów.
POLNISCHE VERSIONJanina Baranowska
Janina Baranowska (z d. Machaj) w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Córka Jana i Walerii. Siostra Eugenii (po mężu Kaźmierczak) i Józefa. Była zaangażowana w pomoc Żydom.
POLNISCHE VERSIONAntonina Baraniak
Antonina Baraniak w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Na prośbę znajomej Żydówki Marii Powązek, w 1942 r. przyjęła pod opiekę jej czteroletnią wówczas córkę.
POLNISCHE VERSIONBar-Natan Celina
Celina Bar-Natan (z d. Kujawska) urodziła się 8 maja 1913 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała i pomagała Żydówce Alinie Rakower i jej córce. Zmarła 1 maja 2006 r. Celina Bar-Natan otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1987 r.
POLNISCHE VERSIONZofia Baniecka
Zofia Baniecka urodziła się 12 lipca 1917 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Ukrywała i pomagała Żydom z rodziny Jeleń. Zmarła 2 czerwca 1993 r. Zofia Baniecka otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 2016 r.
POLNISCHE VERSIONJózef i Anna Banek
Józef i Anna Banek (z d. Bystrzycka, zm. 30 maja 1980 r.) w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Udzielali pomocy żydowskiej rodzinie Dratwer. Józef i Anna Banek otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1976 r.
POLNISCHE VERSIONJanina Stupnicka z córką Anną Bando
Janina Stupnicka (z d. Wójcik) urodziła się 28 lutego 1901 r. Matka Anny Bando (ur. 23 lutego 1929 r.). W czasie II wojny światowej mieszkała wraz z córką w Warszawie. Janina yyła nauczycielką. Wspólnie z córką ukrywała trzy osoby pochodzenia żydowskiego: Krystynę Wójcik, Lukaussy Grynberg oraz Mikołaja Borenstein. Ponadto, zaopatrywała ich w p...
POLNISCHE VERSIONFranciszek i Aniela Banaśkiewiczowie
Franciszek i Aniela Banaśkiewicz w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Rodzice Ireny (po mężu Podsędek). Dokarmiali kobietę z rodziny Cukert (nieznanego imienia). Szmuglowali też jedzenie do getta.
POLNISCHE VERSIONEugenia Banach z mężem
Eugenia Banach w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Matka dwójki dzieci. Wraz z mężem dostarczała Żydom broń do getta. W swoim domu państwo Banach ukrywało sześciu Żydów.
POLNISCHE VERSIONAnna Balińska
Anna Balińska w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Zaangażowała się w pomoc Bolesławowi Zielińskiemu i jego żonie. Dzięki Annie mogli oni utrzymywać kontakty z rodziną uwięzioną w getcie.
POLNISCHE VERSIONZygmunt i Jadwiga Baliccy z córką Heleną
Zygmunt Balicki urodził się w 1888 r. W czasie II wojny światowej wraz z rodzina mieszkał w Warszawie. Mąż Jadwigi (ur. 1884 r.), ojciec Heleny (po mężu Kozłowska, ur. 19 września 1920 r.). W domu Balickich ukrywali się Żydzi, którym udało się uciec z Warszawskiego getta. Zygmunt zmarł w 1959 r. jego żona Jadwiga zmarła w 1957 r. Zygmunt, Jad...
POLNISCHE VERSIONRoman i Kazimiera Balewiczowie
Roman Balewicz urodził się w 1904 r. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie przy ul. Młynarskiej. Mąż Kazimiery (ur. 1902 r.) ojciec Danuty i Zofii. W swoim domu przez dwa dni ukrywali Żyda, którego Wincenty Gołębiewski wyprowadził z getta warszawskiego.
POLNISCHE VERSIONMarian Bakal z żona
Marian Bakal w czasie II wojny światowej wraz z żoną mieszkał na warszawskim Żoliborzu. Małżeństwo przyjęło pod swój dach 3-letnią dziewczynkę żydowską, Ewę. Po pewnym czasie dziewczynkę zabrała matka, a Bakalowie pomogli znaleźć schronienie dla 6 Żydów – uciekinierów z getta. Później zaopiekowali się 10-letnim chłopcem żydowskim z Lwowa. Przyg...
POLNISCHE VERSIONBronisław Bakal z żoną
Bronisław Bakal w czasie II wojny światowej wraz z żoną mieszkał w Warszawie. Małżeństwo w swoim domu ukrywało rodzinę żydowską, której udało się uciec z getta warszawskiego. Żydzi przeżyli wojnę i wyjechali do Stanów Zjednoczonych.
POLNISCHE VERSIONJanina Bagłajewska
Janina Bagłajewska (z d. Kwiecińska) urodziła się 11 listopada 1929 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Córka Janiny (z d. Górnicka), siostra Marii (po mężu Zdanowicz) i Hanny (po mężu Morawiecka). Przez dwa lata udzielała schronienia i pomocy mężczyźnie pochodzenia żydowskiego Zygmuntowi Kellerowi oraz opiekowała się Heleną N...
POLNISCHE VERSIONStefan i Genowefa Badowscy
Stefan i Genowefa Badowscy w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Stefan wydostał z więzienia Helenę Wiśniewską (żydowską aktorkę) i jej córkę. Zorganizował również dla nich fikcyjne dokumenty. Małżeństwo przez ok. 2-3 tygodnie (latem 1942 lub 1943 r.) ukrywało Helenę i jej córkę.
POLNISCHE VERSIONLeokadia Baczyńska
Leokadia Baczyńska urodziła się w 1906 r. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Pomagała Marii Solarskiej – Żydówce, z którą przyjaźniła się jeszcze przed wojną. Gdy Maria i jej rodzina zostali zamknięci w getcie, dostarczała im żywność i pieniądze. Pomogła Marii uciec z getta i ukrywała ją w swoim mieszkaniu. Leokadia Baczyńska ...
POLNISCHE VERSIONDezydery Baczewski
Dezydery Baczewski w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. W połowie lutego 1943 r. zaopiekował się Zofią Brzezińską i jej 4-letnim synem Adamem – Żydami, którym udało się uciec z getta. Pomagał im finansowo, a także przez pewien czas ukrywał na strychu swojego domu.
POLNISCHE VERSIONJan Baculewski
Jan Baculewski w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Był kierownikiem Ośrodka Szkół Zawodowych i Tajnego Nauczania Grochów-Wawer. Przyjmował na naukę dzieci żydowskie i starał się wyszukiwać dla nich bezpieczne noclegi.
POLNISCHE VERSIONKazimierz Bacia
Kazimierz Bacia był lekarzem internistą. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Brał udział w akcjach pomocy Żydom. W czasie domowych wizyt lekarskich przekazywał im m.in. lekarstwa, ubrania, żywność i pieniądze.
POLNISCHE VERSIONGertruda Bablińska
Gertruda Bablińska urodziła się w 1902 r. w Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie). W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie, gdzie pracowała jako niania. Zaangażowała się w pomoc chłopcu żydowskiemu – Michałowi Stolowickiemu, którego była opiekunką. Udało jej się wywieźć dziecko z Warszawy do Wilna i uzyskać dla niego fikcyjne dokumen...
POLNISCHE VERSIONZofia Babińska z córkami
Zofia Babińska w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Wdowa, matka Danuty i Krystyny. Razem z córkami przemycała żywność dla Żydów uwięzionych w getcie. Pomagała także tym, którzy przybywali po pomoc do jej pensjonatu. Po likwidacji getta rodzina przyjęła pod swój dach Melanię Przepiórkowską – starą Żydówkę. Zofia Babińska wraz z ...
POLNISCHE VERSIONGrzegorz Axentowicz
Grzegorz Axentowicz pochodził z Kielc. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. W swoim mieszkaniu ukrywał Żydów, pomagał im także finansowo.
POLNISCHE VERSIONZofia Awni
Zofia Awni (z d. Wieczorek) urodziła się 25 kwietnia 1915 r. Córka Aleksandry. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Wynajęła mieszkanie na poddaszu i przygotowała tam kryjówkę dla żydowskiej rodziny Blajman, którym udało się uciec z getta warszawskiego. Zofia zmarła 22 stycznia 2006 r. Zofia Awni otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśr...
POLNISCHE VERSIONWładysław Augulewicz
Władysław Augulewicz w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pracował w zakładzie wychowawczym „Nasz Dom”, w którym ukrywano dzieci żydowskie.
POLNISCHE VERSIONJerzy i Helena Arwanitti
Jerzy i Helena (z d. Kicińska) Arwanitti w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Ukrywali w swoim mieszkaniu Żydówkę Rinę Karwasser i jej matkę, którą znali jeszcze sprzed wojny. Schronienie u nich znaleźli także Leopold Popper z synem, którym udało się uciec z getta warszawskiego. Jerzy i Helena Arwanitti otrzymali tytuł Sprawiedl...
POLNISCHE VERSIONJózef Arszennik
Józef Arszennik w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Był kolejarzem. Uratował dwoje dzieci żydowskich, wyciągając je z pociągu i przekazując do sióstr w okolicach Wyszkowa (woj. mazowieckie).
POLNISCHE VERSIONFerdynand Arczyński
Ferdynand Arczyński urodził się 8 grudnia 1900 r. w Krakowie. Był jednym z inicjatorów powstania Rady Pomocy Żydom. Referat, którym zajmował się w „Żegocie” zajmował się wyrabianiem fikcyjnych dokumentów dla Żydów. Otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1965 r. Zmarł 16 lutego 1979 w Warszawie.
POLNISCHE VERSIONPani Arciszewska
Pani Arciszewska w czasie II wojny światowej zaprowadziła Żydówkę Chaję Esterstein (później Teresa Kerner) na stację kolejową w Aninie i tam przekazała ją w ręce Ireny Sendler.
POLNISCHE VERSIONKonstanty i Jadwiga Apollow
Konstanty Apollow urodził się w 23 listopada 1902 r. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Prawnik, mąż Jadwigi. Wraz z żoną przez dwa miesiące ukrywał w mieszkaniu starszą Żydówkę Annę Neuding, której udało się uciec z getta warszawskiego. Konstanty i Jadwiga otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 1987 r.
POLNISCHE VERSIONEdward i Anna Antoszewscy z dziećmi
Edward i Anna Antoszewscy w czasie II wojny światowej mieszkali w Warszawie. Rodzice Urszuli, Elżbiety i Danuty. Małżeństwo prowadziło restaurację przy ul. Żelaznej w Warszawie. Rodzina pomogła Żydówce Stefanii, zatrudniając ją do opieki nad dziećmi. Edward zmarł w 1947 r.
POLNISCHE VERSIONLeszek Antecki
Leszek Antecki w czasie II wojny światowej udostępniał swoje mieszkanie Żydom, których udało się wyprowadzić z getta.
POLNISCHE VERSIONFranciszek Raszeja - zamordowany za pomoc Żydom
Prof. Franciszek Raszeja był chirurgiem. Przed wojną kierował Kliniką Ortopedii Uniwersytetu Poznańskiego. W grudniu 1939 r. objął funkcję ordynatora oddziału chirurgii w szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Angażował się także w nauczanie na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W stolicy mieszkał z żoną i dwiema córkami. Pomagał Żydo...
POLNISCHE VERSIONRoman Andrzejewski
Roman Andrzejewski w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pomagał ukrywać się swojej żonie – Żydówce.
POLNISCHE VERSIONWładysław Andrzejczak
Władysław Andrzejczak w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Angażował się w działania mające na celu pomoc Żydom.
POLNISCHE VERSIONStanisław Andruszkiewicz
Stanisław Andruszkiewicz w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pomógł m. in. żydowskiej rodzinie Kerszmanów.
POLNISCHE VERSIONElżbieta Andersz
Elżbieta Andersz w czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie. Pomogła dziewczynce żydowskiej o nazwisku Masha Borenstein.
POLNISCHE VERSIONJulian Ambroziewicz
Julian Ambroziewicz urodził się 12 lutego 1899 r. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pomagał Żydom – uciekinierom z getta warszawskiego. Zmarł w 1989 r. Otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1993 r.
POLNISCHE VERSIONLeszek Aleksandrowicz
Leszek Aleksandrowicz w czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Pracował w szpitalu przy ul. Kopernika, brał czynny udział w ratowaniu Żydów w tym szpitalu.
POLNISCHE VERSIONAlbinowski ...
Pan Albinowski był synem generała. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie. Tam prowadził kawiarnię, której właścicielami byli Żydzi – bracia Hirszfeld. Zarobione pieniądze przekazywał do getta.
POLNISCHE VERSIONEugeniusz Ajewski
Eugeniusz Ajewski ps. „Kotwa”. W czasie II wojny światowej zaangażował się czynnie w działalność polskiego podziemia m.in. był dowódcą II plutonu w 3. Kompanii Szturmowej IV Rejonu Obwodu Mokotów. Po upadku powstania w getcie warszawskim ukrywał przez kilka dni córkę żydowskiego doktora z Wołomina. Mężczyzna mieszkał wówczas z przyjacielem Jerz...
POLNISCHE VERSIONKarol Adwentowicz
W 1940 r. grono bezrobotnych aktorów otworzyło w Warszawie, przy ul. Boduena kawiarnię „Pod Znachorem”. Funkcjonowała ona do wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednymi z aktorów w niej pracujących jako kelnerzy, był Karol Adwentowicz (1871-1958) wraz z żoną Ireną (1895-1969), z pochodzenia Żydówką. Na przełomie lipca/sierpnia 1942 r. mężczyzna zo...
POLNISCHE VERSIONMarianna Adasiak z córką Ireną
Marianna Adasiak (później Bartoszewska) mieszkała z rodziną w Ursusie (dziś dzielnica Warszawy). W 1939 r. kobieta owdowiała, zostając sama z dwójką dzieci: Ireną i Leszkiem. Pracując jako krawcowa musiała na swoich barkach unieść ciężar utrzymania rodziny. W 1942 r. udzieliła ona schronienia żydowskiemu małżeństwu i ich kilkuletniej córce. Pań...
POLNISCHE VERSIONHenryk i Janina Adamscy
Henryk (ur. 10.01.1915 r.) i Janina Adamscy mieszkali w Warszawie przy ul. Chłodnej. Wybuch wojny sprawił, że Henryk zaangażował się w działalność konspiracyjną. Mężczyzna jako „Prawdzic” należał do Praskiego Batalionu Saperów, oddział „Chwackiego”, z którym walczył w Powstaniu Warszawskim. Walka Adamskich z okupantem nie ograniczyła się tylko ...
POLNISCHE VERSIONAnastazy i Maria Dulscy z córkami
Anastazy i Maria Dulscy mieszkali wraz z córkami Jadwigą i Wandą pod Włocławkiem, gdzie posiadali swój majątek. Po wybuchu wojny majątek ten został skonfiskowany przez władze niemieckie. Z tego powodu cała rodzina przeniosła się do Warszawy. Latem 1943 r. zwróciła się do nich o pomoc młoda Żydówka- Basia Halbersztat. Do Dulskich została skierow...
POLNISCHE VERSIONIrena Adamowicz
Irena Adamowicz (1910-1973) mieszkała w Warszawie. Przed wojną działała w żeńskich władzach ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego), przez które nawiązała kontakt z żydowską organizacją młodzieżową o charakterze skautingowym- Hashomer Hatzair. Po wybuchu II wojny światowej członkowie tej organizacji czynnie zaangażowali się w ruch oporu. W getcie wa...
POLNISCHE VERSIONMaria Adamkowska
Nauczycielka Maria Adamkowska (ur. 30.11.1890 r.) podczas okupacji niemieckiej mieszkała w Warszawie, w dwupokojowym mieszkaniu. Jeden z pokoi kobieta wynajmowała pracownikom biur miejskich. Jednym z nich był dr Leon Gottesman, który pracował pod fałszywymi dokumentami, ukrywając swoje żydowskie pochodzenie. Gdy Maria odkryła jego sekret, w tro...
POLNISCHE VERSIONWacława i Franciszek Adamczykowie
Wacława Adamczyk urodziła się 27 września 1906 r. mieszkała wraz z mężem Franciszkiem w Warszawie, przy ul. Siennej. W 1943 r. mężczyzna przyprowadził do ich domu, wyprowadzone z getta, małżeństwo żydowskie – Zygmunta i Lusię Sosnowskich. Para ukrywała się u nich do wybuchu Powstania Warszawskiego, w czasie, którego zginęła Lusia. Zygmunt...
POLNISCHE VERSIONJózef i Janina Abramowicz
Józef Abramowicz (ur. 1907 r.) mieszkał wraz z żoną Janiną w Warszawie. Małżeństwo od początku 1943 r. zaangażowało się w pomoc zbiegom z warszawskiego getta. Wśród osób, którym pomogli znajdowali się m. in. pani Dancigierowa z bliźniaczkami, Bronisław Klin, inżynier Leper, Aleksander Marek Malec oraz Rella Głowińska. W szczególności los tej os...
POLNISCHE VERSIONIgor Abramow-Newerly
Igor Abramow-Newerly (ur. 24.03.1903 r. w Białowieży) pisarz i pedagog, znany jako Jerzy Abramow, Igor Newerly. Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Janusza Korczaka, a także redaktorem naczelnym założonego przez niego pisma „Mały Przegląd”. Więzi nawiązane podczas wspólnej pracy, nie zerwał wybuch wojny ani umieszczenie Janusza Korcza...
POLNISCHE VERSIONMaria i Stefan Boruniowie wraz z dziećmi Janiną, Aleksandrem i Eugeniuszem
W centrum wojennych zmagań, przy ulicy Żurawiej 15 w Warszawie, na piątym piętrze, mieszkała rodzina Boruniów, małżeństwo Maria i Stefan oraz trójka ich dorastających dzieci, Janina, Eugeniusz i Aleksander. W 1943 roku, po zlikwidowaniu getta warszawskiego, Olek przyprowadził do domu Alusię, żydowską przyjaciółkę. Po kilku dniach zaprosił do do...
POLNISCHE VERSIONSiostry Kluzińskie - zamordowane za pomoc Żydom
Leonard i Teodozja Kluzińscy mieli trzy córki, które aktywnie pomagały ludności żydowskiej. Janina Żelechowska z d. Kluzińska (ur. 8 marca 1911 r.), Anna Rycerz, z d. Kluzińska (ur. 18 sierpnia 1905 r.) oraz Jadwiga Śledź, z d. Kluzińska (ur. 11 lipca 1914 r.) były żołnierkami Armii Krajowej i członkiniami Rady Pomocy Żydom „Żegota.” Kobiety ...
POLNISCHE VERSIONWacław Kosek - zamordowany za pomoc Żydom
– Słuchaj uważnie – mówił ściszonym głosem Edmund – pójdziesz teraz na Wileńską 15. Mój ojciec wie, że przyjdziesz. Zostaniesz tam z innymi do czasu, kiedy znajdziemy wam jakieś bezpieczne lokum, jasne? – Tak, Wileńska 15. Będę ostrożny – zapewnił mężczyzna, który dopiero co zbiegł z warszawskiego getta. – Papiery masz dobrze schowane? – upew...
POLNISCHE VERSIONJanina Koc
– Nina, słuchaj, mam sprawę – zaczął Stanisław Likiernik ps. Stach. – Trzeba znaleźć kryjówkę dla mojej kuzynki Bronki Muttermilch. Da radę? – zapytał. – No jak kuzynka, to co ma nie dać rady? – odparła, a w głowie już układała plan, jak zdobyć dla niej papiery. Właściwie potrzebowała dwóch kompletów, bo w swoim mieszkaniu na warszawskim Żolibo...
POLNISCHE VERSIONAntonina Kalko-Więckowska wraz z synem zginęła za pomoc Żydom
Rozalia i Antonina nie mogły powstrzymać łez wzruszenia. Padły sobie w ramiona i długo jeszcze trwały w serdecznym uścisku. Gdy emocje nieco opadły, Polka wyjęła jakieś papiery i położyła je na stół. – To twoje dokumenty, Róziu. Odtąd będziesz się nazywać Róża Bogusławska. Róża Bogusławska – powtórzyła. – Nazwisko „Pasierman” wymaż z pamięci, d...
POLNISCHE VERSIONWładysław Jezierski - zamordowany za pomoc Żydom
– Aniu, musimy ratować Kalmana. Jest w Tarnowie, uciekł z transportu do Bełżca – z przejęciem w głosie informował o sytuacji przyjaciela Władysław Jezierski. – Trójce Karpów pomagamy, to i Kalmanowi damy chyba radę pomóc – nieśmiało podjęła żona. – Muszę wyrobić mu papiery, a potem go tu przywieźć – układał sobie w głowie Władysław. – I to ...
POLNISCHE VERSIONAntoni Jasiński - zamordowany za pomoc Żydom
„Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie pomyśli nawet, żeby zarządca mieszkań, z których eksmitowano Żydów, w przynależnym mu lokalu ukrywał Żydów i żeby jeszcze pomagał tym, których z tych mieszkań wyrzucono. No nie…” – bił się z myślami Antoni, zarządca mieszkań po eksmitowanych lokatorach o żydowskich korzeniach. Znał niemiecki, cieszył si...
POLNISCHE VERSIONHelena Jabłkowska - zamordowana za pomoc Żydom
Dni Heleny Jabłkowskiej, działaczki PPS, i Janiny Kowalik, nauczycielki z warszawskiego Żoliborza, były niezwykle intensywne – zawsze w napięciu, zawsze w pośpiechu, z oczami dookoła głowy i uchem rejestrującym każdy najdrobniejszy szmer. W warszawskim środowisku zaangażowanych w ratowanie Żydów siostry Helena i Janina były świetnie znane. Dzię...
POLNISCHE VERSIONAnna Dudek - zamordowana za pomoc Żydom
Anna Dudek mieszkała w centrum Warszawy. Przed II wojną światową pracowała jako pomoc domowa u żydowskiej rodziny Sokolskich. Na początku 1943 r. do mieszkania Anny przyszła jej pracodawczyni. Helena Sokolska uciekła z córką z getta w Białymstoku i przyszyła z nią do Warszawy. Anna przyjęła obie Żydówki w swoim mieszkaniu. W listopadzie tego ...
POLNISCHE VERSIONTadeusz Dobrowolski - zamordowany za pomoc Żydom
Tadeusz Dobrowolski mieszkał z żoną Haliną i jej siostrą Janiną u teściowej, Janiny Klein. Janina, siostra Haliny, pracowała przed wojną w sklepie jubilerskim w Warszawie, gdzie poznała przedstawiciela szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej, Seweryna Ehrlicha. W 1942 r. Seweryn Ehrlich zwrócił się do Janiny Klein z pytaniem, czy nie zna ona o...
POLNISCHE VERSIONJ. Deneko-Sałek i L. Marczak - zamordowani za pomoc Żydom
– Mamo, tato, to jest Bronia, o której wam mówiłam – przedstawiła dziewczynkę Jadwiga. – Broniu kochana – kobieta zwróciła się do dziewczynki – to są moi rodzice. Będzie ci u nich dobrze, mnie też przez lata tak było – uśmiechnęła się filuternie. – Polubisz Pionki, zobaczysz, pięknie tu jest – rozmarzyła się Jadwiga, wspominając lata dziecięce,...
POLNISCHE VERSIONJózef Dąbrowski - zamordowany za pomoc Żydom
Józef Dąbrowski mieszkał w Warszawie. Wraz z kilkoma osobami tworzył grupę, która pomagała zamkniętym w getcie Żydom. Do tej grupy, poza Józefem, należeli: Janina Kornatak, Jan Chrzanowski, Jan Gadomski, Edmund i Janina Lisiccy oraz inne osoby nieznane z imienia i nazwiska. Osoby te działały w zorganizowany sposób: najpierw zbierały pieniądze, ...
POLNISCHE VERSIONJózefa Karaś - Babcia
Ryszard Karaś (ur. 2 lutego 1934 r.), gdy był małych chłopcem mieszkał wraz z rodzicami i bratem na gospodarstwie. Było to ich głównym źródłem utrzymania. Pan Ryszard wspomina wielką odwagę swojej babci – Józefy Karaś, która mieszkała w Wilanowie. Dziś jest to już część Warszawy. Dzięki Józefie wielu Żydów, z którymi znała się jeszcze sprzed ...
POLNISCHE VERSIONFeliks i Stanisława Furmankowie - Pomoc Żydom z getta
Janina Wacław z domu Furmanek podczas II wojny światowej mieszkała z rodzicami Feliksem i Stanisławą oraz rodzeństwem Mirosławą i Jerzym przy ul. Przybyszewskiej na warszawskich Bielanach. Pani Janina w swojej historii wspomina ciężkie czasy, kiedy to jej rodzina i sąsiedzi pomagali Żydom z warszawskiego getta.
POLNISCHE VERSIONZofia Czerwińska - zamordowana za pomoc Żydom
Na przedramieniu miała wytatuowany numer 55793. Po niemal półrocznej gehennie przeżytej w Auschwitz-Birkenau 20 grudnia 1943 r. zmarła wycieńczona tyfusem. Była Polką, nie Żydówką. Nie tylko Żydzi bowiem ginęli w niemieckim obozie koncentracyjnym zorganizowanym przez Niemców na przedmieściach Oświęcimia – na skrzyżowaniu dróg Europy. Zofia do...
POLNISCHE VERSIONWalentyna Białostocka - zamordowana za pomoc Żydom
– Więcej żydowskich kreatur nie uratujesz – wymamrotał hitlerowski żandarm i wypchnął Polkę z mieszkania. Czekała ją teraz droga do Ravensbrück. Jadąc tam, myślała o wszystkich tych, którzy w czasie wojny znaleźli u niej pomoc i schronienie. „Co u nich? Czy żyją? Jak im się wiedzie?” – myśli plątały jej się w głowie. Przypomniała jej się Maria ...
POLNISCHE VERSIONMarian Kowalczyk i Włodzimierz Siwek z ul. Rybaki w Warszawie
Warszawska ulica Rybaki to dzisiaj miejsce dość ekskluzywne, spacerowe, wiosną i latem zalane zielenią, jesienią zaś ozłocone szeleszczącymi liśćmi. Przed wojną było tu jednak zupełnie inaczej. Była to dzielnica biedoty, mieszkali tu głównie rybacy, piaskarze, tragarze, ludzie związani zawodowo z Wisłą. Wojna ich biedę pogłębiła, bombardowania ...
POLNISCHE VERSIONZofia Grudzińska - zamordowana za pomoc Żydom
Na ulicy Jagiellońskiej pod numerem 32 w Warszawie mieszkała pięcioosobowa rodzina Grudzińskich: małżonkowie Zofia i Leon oraz ich dzieci: Zosia, Mirosława i Stefan. Z końcem 1942 roku zatrzymała się u nich, jak utrzymywano, ich krewna – Gienia Skalska. W rzeczywistości dziewczynka, Gina Rapaport, była Żydówką zbiegłą wraz z ojcem z getta w Rad...
POLNISCHE VERSIONZdzisław Gręcki, warszawiak z Szarych Szeregów
Zdzisław Gręcki* mieszkał w Warszawie. W czasie okupacji należał do Szarych Szeregów. Niósł pomoc Żydom zamkniętym w getcie. Dostarczał im także broń. Za swoją działalność został w 1942 r. publicznie rozstrzelany przy ul. Barskiej**. Bibliografia: W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Wars...
POLNISCHE VERSIONKsiądz Franciszek Garncarek, proboszcz parafii pw. św. Augustyna w Warszawie
Ksiądz Franciszek Garncarek był proboszczem parafii pw. św. Augustyna w Warszawie. W październiku 1939 r. został osadzony w więzieniu na Pawiaku. Zwolniono go jeszcze w tym samym miesiącu. Po utworzeniu getta kościół św. Augustyna znalazł się na jego terenie. Początkowo nie było zakłóceń w funkcjonowaniu parafii. Wkrótce jednak została ona za...
POLNISCHE VERSIONJan Galas mit seiner Familie aus Warschau, Ogrodowastr.
Jan Galas wohnte mit seiner Familie in Warschau. In der Kriegszeit musste er seine bisherige Wohnung in der Ogrodowastr. (ul. Ogrodowa) verlassen, denn es gehörte schon zum Gebiet vom Ghetto. Es kam also zu einem Austausch von Wohnungen zwischen Familie Galas und Jüdinnen, die in einer Wohnung in der Brzeskastr. (ul. Brzeska) wohnten. Nach eini...
Anna Dudek, pokojówka z Warszawy
Anna Dudek mieszkała w centrum Warszawy. Przed II wojną światową pracowała jako pomoc domowa u żydowskiej rodziny Sokolskich. Anna Dudek mieszkała w centrum Warszawy. Przed II wojną światową pracowała jako pomoc domowa u żydowskiej rodziny Sokolskich. Na początku 1943 r. do mieszkania Anny przyszła jej pracodawczyni. Helena Sokolska uciekła z...
POLNISCHE VERSIONHistoria Kazimierza Kucharczyka, motorniczego tramwaju z Warszawy
Relacji o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Warszawie. Pan Kazimierz Kucharczyk był motorniczym tramwaju przejeżdżającego przez teren getta. Wykazując się niesamowitą odwagą uratował on żydowskie dziecko. Posłuchajmy relacji, w której pani Sylwia Trnka opowiada o postawie swojego dziadka – Kazimierza Kucharczyka.
POLNISCHE VERSIONHistoria Walerii Kozal, która pomagała m.in. Januszowi Korczakowi
Historia Walerii Kozal z Poznania, która działała w Warszawie i była bardzo zaangażowana w pomoc m. in. doktorowi Januszowi Korczakowi.
POLNISCHE VERSIONJerzy Lewestan opowiada o swoim dziadku Gustawie Lewestanie.
Pan Gustaw Lewestan nie potrafił bezczynnie patrzeć na niebezpieczeństwo grożące jego sąsiadom – Żydom. Postanowił im pomóc i za tę pomoc poniósł śmierć. Jego decyzja pociągnęła za sobą jeszcze jedno życie. Jerzy Lewestan, brat Gustawa, został aresztowany i zesłany do obozu tylko dlatego, że jego brat nie pozostał obojętny na los rodziny żydows...
POLNISCHE VERSIONUrszula Kaliszewska und Wiesław Bożym
„In der Nähe unseres Hauses lebte Wiesiek Bożym, der mein Kollege und Kollege meines Bruders war. Wiesiek wohnte in der Zygmuntowska-Straße, die parallel zur Polna-Straße, wo ich wohnte, verlief. Die beiden Grundstücke wurden durch einem Zaun getrennt. Eines Tages ließ er mich näher kommen, da er mir etwas sagen wollte. Er fragte, ob ich mit ih...
Szczepan Madej aus Wilkanów
Szczepan Madej wurde am 17. Oktober 1920 in Wilkanów, nicht weit von Płock, geboren. Seine Eltern waren Piotr Madej und Anna Madej geborene Sobótka. Er ist in Warszawa aufgewachsen. Er war das jüngere Geschwister. Er hatte noch vier Brüder: Henryk, Stanisław, Roman und Józef. Szczepan war Pfadfinder. In der Besatzungszeit hat er bei der Privatf...
Balbina Stolarska und Janina Grabowska
Janina Dubniak lebte mit ihrem Ehemann Józef und der kleinen Tochter in Warszawa. Vor dem Krieg war sie mit Halina Janowska befreundet, über die sie 1932 die Jüdin Regina Mikelberg kennen gelernt hat. Nach einigen Jahren hat das Los die beiden Frauen wieder zusammengebracht. In der Besatzungszeit wurde Regina gemeinsam mit ihrer Familie ins G...
Ryszard und Maria Sołczyński
Ryszard und Maria Słoczyński lebten mit ihren vier Kindern in einer Dreizimmerwohnung im Viertel Mokotów. Ryszard war seit dem Kriegbeginn mit dem Polnischen Untergrundsstaat verbunden. Am 1. April 1942 hat er Wacław Ciszewski nach Hause gebracht. Der Mann wurde im Kindeszimmer untergebracht. Es wurde den Kindern Ryszard Wojciech (8 Jahre alt),...
Mieczysław und Zofia Mijakowski mit den Kindern: Janusz, Adam, Krystyna
Mieczysław Mijakowski lebte mit seiner Frau Zofia und seinen Kindern (Janusz, Adam und Krystyna) in Warszawa im Viertel Bielany. Im Herbst 1943 hat Wacław Nowiński, der blaue Polizist, an ihre Wohnungstür geklopft. Er hatte eine ungewöhnliche Bitte. Vor dem Krieg hat Wacław Nowiński als Polizist gearbeitet und er hat das Schwimmbad an der Wei...
Maria i Andrzej Kuśmierkiewiczowie, Stanisław Kuśmierkiewicz, Bronisława Ehrenberg, Krzysztof Kakowski
Maria Kuśmierkiewicz mieszkała z mężem Andrzejem i dziećmi w Warszawie przy ul. Bednarskiej. Kobieta przed wojną cierpiała na skomplikowaną chorobę związaną z żyłami, które czasem pękały, powodując krwotoki. Maria leczyła się u wielu lekarzy, lecz każdy z nich twierdził, że jej choroba jest nieuleczalna. W końcu trafiła do specjalisty pochodzen...
POLNISCHE VERSIONJózef und Ludmiła Kania, Familie Golb
Józef Kania lebte mit seiner Ehefrau Ludmiła und seinem Sohn Andrzej (geboren 1939) in Warszawa. Vor dem Krieg hat er als Maschineneinsteller in der Waffenfabrik in Fort Wola gearbeitet. 1939 wurde Józef zum Inhaber des Hauses im Ort Blizne Jasińskiego im Randbereich von Warszawa. Der Umzug in das neue Haus wurde durch den Kriegsausbruch verh...
Jan und Antonina Żaniński
Am 11. März 1928 wurde in Praga, dem Stadtteil von Warszawa, der Städtische Tiergarten offiziell eröffnet. In der Sammlung des Tiergartens gab es damals 475 Tierstücke, von denen ¾ die Vögel und ¼ die Saugtiere darstellten. Der Tiergarten wurde in den ersten zwei Wochen von über 6,5 Tsd. Personen besucht. Nach ca. einem Jahr ist der erste Direk...
Jerzy Zawadzki Deckname „Mały”
Jerzy Zawadzki Deckname „Mały” (geb. 1936) lebte vor dem Krieg mit den Eltern in der Sienna-Straße in Warszawa. Seine Mutter Aniela (geborene Lużyńska, geb. 1912) kümmerte sich um den Haushalt und sein Vater Jan (geb. 1901) hat im chemischen Labor von Stanisław Górski in der Koszykowa-Straße 20 gearbeitet. Jerzy interessierte sich bereits seit ...
Felieton z cyklu Ocalić od zapomnienia - Zofia Wnęk
Zofia Wnęk, córka Natalii i Walentego Pstrągowskich, przywołuje w swojej pamięci wzruszającą historię, która wydarzyła się podczas II wojny światowej. Kiedy do domu Pstrągowskich przyszła młoda Żydówka – Zosia Głowacka, rodzina przyjęła ją do siebie i ukrywała, pomimo wielu trudności jakie przyszło im pokonywać. Zosia szczęśliwie przeżyła...
POLNISCHE VERSIONFelieton z cyklu Ocalić od zapomnienia - historia Witolda Jerzego Kieżuna
Witold Jerzy Kieżun urodził się w 1922 r. i wraz z rodziną dotarł do Warszawy, gdzie uczył się w gimnazjum. Kiedy nastała okupacja niemiecka, jego koledzy pochodzenia żydowskiego postanowili uciekać. Tylko jeden z nich – Zdzisław Kozak został. Mężczyzna nie miał semickich rysów twarzy, dlatego podjął pracę w zakładzie szklarskim u Witolda. Ten ...
POLNISCHE VERSIONŻywność dla getta przez otwory w murze
Danuta Paradowska (ur. 1930 r.), po mężu Flakowska, w czasie okupacji niemieckiej zanosiła do getta warszawskiego żywność. Na terenie getta znalazły się jej koleżanki z czasów szkolnych. Pomimo tego, że na gorącym uczynku złapał ją niemiecki żandarm i zbił szpicrutą, nie zaprzestała swoich działań. Później, już razem ze starszą siostrą Hanną, p...
POLNISCHE VERSIONAzyl na warszawskiej Sadybie
Wanda Czosnowska mieszkała wraz z córką Martą na warszawskiej Sadybie, przy ul. Morszyńskiej. Na początku 1940 r. u Wandy pojawiła się jej znajoma Żydówka, Franciszka Kirkien z prośbą o azyl. Kobieta posiadała fałszywe dokumenty, jednak musiała ukryć się, gdzieś gdzie nikt jej nie znał. Wanda zgodziła się jej pomóc, wynajmując jej jeden z pokoi...
POLNISCHE VERSION"Punkt przerzutowy" u Bytniewskich w Warszawie
Barbara i Antoni Bytniewscy mieszkali w Warszawie. Tam też byli w posiadaniu dwóch mieszkań, jednego przy ul. Nowogrodzkiej, a drugiego przy ul. św. Barbary. W czasie okupacji niemieckiej, w obu miejscach przechowywali Żydów. Mieszkanie na św. Barbary było niejako punktem przerzutowym, Ewa Rojewska przyprowadzała tam młode Żydówki na dzień lub ...
POLNISCHE VERSION