AKTUELLES
- Hauptseite
- Aktuelles
Kartka z kalendarza – Serafin Gilert
Niejasne są okoliczności aresztowania i śmierci Gilerta Serafina. Jedno jest pewne. Kiedy tylko mógł dostarczał do ciechanowskiego getta mąkę na chleb dla Żydów. Głód, nędza i cierpienie ludzi zamkniętych za murem getta, nie pozwalały Serafinowi spokojnie przechodzić tuż obok.
18.03.2024Kartka z kalendarza – Fedorcio Stanisława i ks. Andrzej Osikowicz
Betta Brawer uciekając z getta w Borysławiu trzymała na ręku urodzonego zaledwie dwa dni wcześniej synka Daniego. Był sierpień 1942 r., Betta była w połogu, bez sił, ale instynkt macierzyński nie pozwalał jej się poddać.
11.03.2024Kartka z kalendarza – Maria i Stanisław Drożdżowscy
„Mamy siedmioro swoich dzieci, jak damy radę wykarmić jeszcze czwórkę?” z przejęciem pytała męża Stanisława jego żona Maria. Od jakiegoś czasu stale się przeprowadzali. Luszowice – wioska, w której mieli swoje gospodarstwo była oddalona o zaledwie kilka kilometrów od Radogoszczy, w której bezustannie wrzało. To właśnie w trakcie kolejnej próby powrotu na własne ziemie Drożdżowscy spotkali na swojej drodze żydowskie małżeństwo z dwójką dzieci.
04.03.2024Kartka z kalendarza – Piotr Domański i synowie, Franciszek i Antoni
„Nie wyjedziemy z Rzążewa. Nie zostawimy cię tato samego, to nasza wspólna decyzja” – tak odpowiadali ojcu jego dwaj synowie – Franciszek i Antoni, którzy gospodarzyli na ojcowiźnie. Piotr czuł zagrożenie, wiedział jaką skrywają we trzech tajemnicę, więc stale prosił synów o opuszczenie wioski, przynajmniej na jakiś czas.
26.02.2024Kartka z kalendarza – Maria Dobrucka
Maria miała w rodzinie najlepsze wzorce. Rodzice Marii, Aniela i Andrzej Dobrudzcy znani byli z niesienia pomocy potrzebującym. Ich dom w Czortkowie często bywał azylem dla ukrywających się Żydów. W 1942 r. tuż po likwidacji getta w Czortkowie, drzwi praktycznie się nie zamykały. Pojawili się u Dobrudzkich m.in.: mecenas Margules, pani Gelberowa z córką, księgowy Szor, kupiec Perelmuter i inni.
19.02.2024Kartka z kalendarza – Julia, Stanisław i Franciszek Czerwonkowie
To był ślub, który przykuł uwagę większości mieszkańców wsi. Orszak weselny miał pokaźny ogon ciekawskich, szepczących i plotkujących osób. Siostrzeniec pani Julii żenił się bowiem z Żydówką, zasymilowaną, ale Żydówką. Nie miało znaczenia, że przeszła na wiarę katolicką, że przyjęła chrzest, ani to, że bardzo się kochali.
12.02.2024Kartka z kalendarza – Adam Czajka
Pozostałości szkła z ram okiennych intensywnie uderzały o podłogę tuż obok kołyski 10 miesięcznej Halinki. Jej starsza siostrzyczka, trzyletnia Basia, niewiele jeszcze rozumiała z tej sytuacji, ale instynktownie ukucnęła i schyliła główkę najniżej jak potrafiła, chroniąc ją dodatkowo małymi, dziecięcymi rączkami. Strach, jaki poczuła będzie pamiętała do końca życia.
05.02.2024Kartka z kalendarza – Marianna Cisowska
„Do końca moich dni będę Pani przynosił pieczywo” – za każdym razem, kiedy Marianna odwiedzała targowisko w Opocznie, tymi słowami zwracał się do niej uratowany przez nią Żyd. Jeszcze przed wojną miał piekarnię i dobrze prosperował. Nie znali się wcześniej z Marianną, ale koleje wojny zbliżyły ich na zawsze. Marianna niemal przepłaciła życiem ukrywanie Żydów.
29.01.2024Kartka z kalendarza – ks. Józef Kuczek
Kanonik parafii Mała, pseudonim „Bies”, był kapelanem Armii Krajowej Placówki Dębica. Kiedy 1942 roku objął obowiązki proboszcza, na szeroką skalę rozpoczęła się jego pomoc wszystkim ofiarom terroru niemieckiego, które znalazły się w jego okręgu.
22.01.2024Kartka z kalendarza – Marian Wojciech Bomba
Marian od dziecka był aktywistą i patriotą. W czasie I wojny światowej, od 1916 roku walczył w Legionach. W okopach nabawił się choroby nerek, dlatego uznany został za inwalidę wojennego. Nie stracił jednak animuszu ani chęci do walki o wolność.
15.01.2024