AKTUELLES
- Hauptseite
- Aktuelles
Kartka z kalendarza – Wiktoria Tomal z dziećmi
– Tomalko! – rozległo się wołanie. To Rachela Kohan z synem Eliaszem prosiła o ratunek. Getto w Żabnie zlikwidowano, najmłodsza córka kobiety zmarła z głodu, drugiego syna i córkę Niemcy wywieźli do Auschwitz.
16.05.2022Kartka z kalendarza – Jadwiga Tarkowska
„Ofiaruję swojej córki podobiznę dla kochanej przybranej siostry Genowefy Mrozek” – takim opisem opatrzyła po wojnie zdjęcie swojej 8-miesięcznej córeczki Żydówka ocalona dzięki staraniom rodziny Jadwigi Tarkowskiej, matki wspomnianej Genowefy.
02.05.2022Ocalić od zapomnienia – Jan Karwowski
W naszym cotygodniowym spotkaniu ze świadkiem ratowania ludności Żydowskiej w czasie wojny, pragniemy przedstawić państwu relację dotyczącą pomocy udzielonej przez Mariannę Karwowską z Olszewnicy leżącej niedaleko Kąkolewnicy.
01.05.2022Ocalić od zapomnienia – Teresa Nosakowska
Pani Teresa Nosakowska mieszkała w Orliku leżącym w powiecie chojnickim. Jako 8 letnia dziewczynka pasła gęsi nieopodal klasztoru, w którym Niemcy przetrzymywali Żydów.
26.04.2022Kartka z kalendarza – Roman Segelin
„[…] ja z mężem też pojechaliśmy do Jerozolimy i też posadziliśmy [drzewko] dla Waszej matki i dla stryja Romana na wieczną pamięć dla tych dobrych ludzi […]” – pisała przed laty z Izraela Marysia uratowana przez małżonków Stanisławę i Leona Segelinów oraz Romana Segelina – brata Leona.
25.04.2022Ocalić od zapomnienia – Maria Kędzierska
Jak w każdy wtorek, także i dziś, zapraszamy do wysłuchania relacji o pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej. Państwo Aleksandra i Józef Nieoczym mieszkali w Bełżycach. W ich zabudowaniach gospodarczych schronienie znalazło dwoje Żydów.
19.04.2022Kartka z kalendarza – Józef Rabiega
„Każdy Żyd obowiązany jest do noszenia żółtej opaski. Niestosowanie się do tego nakazu zagrożone jest karą śmierci” – już 14 listopada 1939 r. grzmiał prezydent rejencji kaliskiej Friedrich Übelhör.
19.04.2022Ocalić od zapomnienia – Władysław Kowalski
Serdecznie zapraszamy na wtorkowe spotkanie z historią ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Pan Wacław Kowalski w czasie okupacji mieszkał z rodziną w Bełżycach leżących niedaleko Lublina. Jako pracownik gminy, a także członek AK, wyrabiał Żydom dokumenty.
12.04.2022Kartka z kalendarza – Zygmunt Przybyłowski (Bereziuk)
21 czerwca 1941 r. Niemcy zbombardowali Lwów. Rozpoczęli też akcję Zero Żydów. Odmawiano im możliwości zarobkowania, wstępu do placówek kultury, korzystania z transportu. Zygmunt Bereziuk, śpiewak lwowskiej opery, postanowił ratować tych, którym odbierano godność.
11.04.2022Kartka z kalendarza – Anna Chromik
– Panno Krysiu, przykro mnie tak proponować, ale to na razie będzie najlepsze miejsce… – tłumaczyła Anna Chromik, wskazując przyprowadzonej Żydówce kąt za szafą w rogu pokoju.
07.04.2022